Počasí dnes9 °C, zítra7 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

REVIVALY: Pocta, nebo továrna na peníze? - 1. část

O českém posluchači a jeho zálibě v revivalových kapelách se mluví roky. Někdo při vyslovení slova revival plive síru, jiný je zase nadšený, že si může užít své oblíbené písničky v živém podání. Jak revivaly vnímají muzikanti, kritici, fanoušci, organizátoři akcí, ale i samotní členové těchto kapel?

V prvním díle našeho mini seriálu jsme se zeptali regionálních muzikantů, kteří se snaží dělat vlastní hudbu - Pavla Dvořáka z metalové kapely Warhawk a Jana Petra, který mimo jiné působí například ve folkovém Paravánu.

Jaký je obecně váš názor na revivalové kapely?

Jan Petr: „Jako koncept to není úplně špatné, ale je spoustu projektů, pro které je to jen rejže a jejich vlastní propagace. Tak nevím. Není revival jako revival...“

Pavel Dvořák: „Revivalová kapela je podle mě záležitostí jistého ocenění práce kapely nebo hudby, kterou má člověk rád natolik, že se písně dané kapely chce naučit a hrát. Tím muzikant skládá kapele jistou poklonu. Alespoň takhle by to mělo být. Pak je tady ještě další důvod, proč se formují revivaly, a to je důvod, který všichni známe - peníze. A tato seskupení nerespektuji.“

Kdybyste měli jednou hrát v revivalové kapele, udělali byste to pro peníze, nebo čistě jako tribut? A komu byste chtěli dělat revival?

Jan: „Ono dělat hudbu na profesionální úrovni jen tak zadarmo nejde (ať už jde o revival, nebo ne). Vždy do toho jde plno úsilí a finančních prostředků, takže je třeba to mít alespoň vyvážené a neprotáčet výplatu v koncertech nebo v pohonných hmotách při cestách na zkoušky. Nicméně problém je, pokud někdo má revivalovou hudbu jako povolání. To považuji za naprostou absenci jakékoliv invence.“

Pavel: „Sám jsem nahrál nespočet coverů na svůj YouTube kanál, ať už z důvodů ukázky hraní ohledně použití hudebních technik, tak i z důvodu, že jisté písně jsou pro mne srdcové záležitosti a tím jsem chtěl ocenit tvorbu daného hudebníka či skupiny a zároveň přiblížit jeho tvorbu širšímu spektru lidí, konkrétně mým kamarádům a známým, kteří nejsou v daném hudebním odvětví tolik zainteresovaní. Takže je to jednoznačné, když revival, tak tribute.“ (s úsměvem)

Nepřijde vám občas smutné, že zatímco na autorské kapely chodí jen hrstka skalních fanoušků, revivaly zaplní i celý sál?

Jan: „A nejen to - oni za to dokonce vyhrávají ty ptákoviny od minerálek... Člověk by brečel.“

Pavel: „Ano. To je velice smutné a je to problém, který je velice alarmující. Hudebníci, kteří mají svou kapelu, musí strávit hodiny a hodiny cvičením na hudební nástroje, skládáním melodií a textů, poté se vše musí nahrát ve studiu a zároveň vydat. Všechny tyto body vyžadují hodně úsilí, trpělivosti, času a peněz. A ve finále, když kapela zjistí, že se nenaplní jejich očekávání, tak to hodně zabolí. To samé platí i o koncertech - na druhou stranu, kapela by měla hrát na 100 procent jak pro 3000 lidí, tak i pro tři. Ale to jsem malinko odbočil.

Zkrátka a dobře, myslím si, že kapely hrající vlastní muziku mají velice kvalitní materiál. To, že na ně chodí jen hrstka fanoušků, je hlavně problém propagace a nezájem lidí o objevování nových kapel. Je smutné, že pro většinu lidí (teď nemyslím fanoušky srdcaře, kteří rádi chodí na koncerty a rádi objevují nové kapely) je lákavější třeba Kabát Revival, než neznámý název kapely s vlastní tvorbou. Další věc je také ta, že dnes je podstatně více hudebních skupin, než tomu bylo před třiceti lety.“

Viděli jste někdy koncert revivalové kapely, který na vás opravdu zapůsobil? A naopak - koncert, za který jste se styděli?

Jan: „Tento typ koncertů nevyhledávám, zmíním ale jediné dva revivaly, které jsem viděl a oba na mě zapůsobily. Byl to Led Zeppelin Southern Revival a Deep Purple South Bohemia Revival. Dobří muzikanti, co je to baví a co hrají i v jiných kapelách. Legendární kousky hrají naživo s velkou chutí a vervou. Líbilo se mi to, ale jak říkám, jinak revivaly nevyhledávám.“

Pavel: „Viděl jsem nespočet revivalových kapel a co mě tedy dostalo, tak byli Špejbl´s Helprs AC/DC revival. Výborný zvuk, hráčské nasazení a show. Prostě tribute takový, jaký má být. Naopak, co byla pro mne vážně největší tragédie, tak bylo jisté seskupení ABBA revival.“

Jak by měla být revivalová kapela finančně ohodnocena?

Jan: „Těžko říct, asi záleží na tom, kolik do této zábavy jsou ochotní dát pořadatelé a lidé. Rozhodně ne tak jako originál. (směje se) Přece jen se pohybujeme na meta-úrovni.“

Pavel: „Myslím si, že tak, jak je dnes ohodnocena valná část začínajících, někdy i pokročilých kapel s vlastní tvorbou. Takže cesťák, jídlo a pití. Toť vše.“ (směje se)

Jaká kapela má podle vás v Čechách nejvíce revivalů?

Jan: „Tak to si netroufám hádat. Alespoň z plakátů vím, že oblíbenou předlouhou bývají Doors, U2, ale i třeba Kabáti.“

Pavel: „Myslím si, že to jsou právě AC/DC, ABBA, Queen, Kabát. Nejsem si tím jistý, revivalovou scénu nesleduji ani nevyhledávám... Jde úplně mimo mě.“

V příštím díle na naše otázky odpoví muzikanti, kteří v revivalových kapelách působí.

Štítky revival, Pavel Dvořák, Jan Petr, hudební skupina, peníze, koncert, hudba, ABBA, továrna, The Doors, U2, Led Zeppelin, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Vilímek

Ono je leckdy těžké jet na koncert originálu někam přes celou republiku či do sousedního státu (z finančních, zdravotních nebo jiných důvodů). Světoznámá kapela koncert v okresním městečku asi neudělá a tak si to prostřednictvím revivalové kapely užijete alespoň takto. (Tedy pokud je kvalitní)

Středa, 5. března 2014, 12:31Odpovědět

REVIVALY: Pocta, nebo továrna na peníze? - 1. část  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.