neděle 9. srpna 2020 Roman

Na jihu Čech v pátek přibylo celkem jedenáct nových případů nákazy koronavirem

V Jihočeském kraji zaznamenali v pátek 20. března hygienici jedenáct nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet nemocných s touto diagnózou se tak v regionu zvýšil na třicet.

„V jednom případě se jednalo o importované onemocnění ženy pracující v Rakousku. Ostatních 10 případů tvoří kontaktní onemocnění v rodině, nebo onemocnění po kontaktu s už dříve hlášenou pozitivní osobou, tzn., že tyto osoby již byly v nařízené karanténě. Počet nových rizikových kontaktů se tak nezvýšil,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS JčK) Kvetoslava Kotrbová.

Do laboratoří českobudějovické nemocnice směřovalo v pátek 136 nově indikovaných suspektních vzorků k vyšetření na COVID – 19. Zmíněných 11 z nich bylo pozitivních. Onemocnělo šest žen a pět mužů ve věku od 13 do 74 let. „Dvě osoby lékaři hospitalizovali v nemocnici, devět dalších ponechali v domácí izolaci,“ konstatovala krajská epidemioložka Jitka Luňáčková.

Jeden případ zaznamenali hygienici na Českobudějovicku, dva na Českokrumlovsku, tři na Prachaticku a čtyři na Strakonicku. Jedenáctým je muž pocházející z Vysočiny, který byl otestován na jihu Čech.

Od pátku budou při hodnocení zdravotního stavu pacientů lékaři přihlížet k možnosti mezilidského přenosu tohoto onemocnění a hodnocení jako onemocnění kontaktního. „Nemusí se již jednat vždy pouze o importovaná onemocnění ze států s vysokým rizikem přenosu, ale k nákaze může dojít i při kontaktu v rámci běžných činností. Proto je důležité sledovat a dodržovat nařizovaná opatření tak, aby počet kontaktních onemocnění byl co nejnižší,“ zdůraznila Jitka Luňáčková.

V nařízené povinné karanténě je v současné době přibližně 1400 Jihočechů a další přibývají

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo6 čtenářů

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky koronavirus, vir, České Budějovice, Krajská hygienická stanice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.