středa 2. prosince 2020 Blanka

Covid lůžka jihočeských nemocnic se mohou zaplnit 11. listopadu

Jihočeský kraj má dva scénáře, kdy se naplní nemocniční kapacity pro pacienty s covidem-19. Podle pesimistického scénáře to bude 4. listopadu, podle modelu, jenž odpovídá posledním třem dnům, 11. listopadu. Kraj je připraven přesunout pacienty s lehčí formou koronaviru do volných objektů poblíž nemocnic nebo některé z hal. V jihočeských nemocnicích je 443 pacientů s covidem, z toho 51 na ARO a JIP.

Z budějovické nemocnice je 156 zdravotníků pozitivně testovaných na covid, další jsou doma s dětmi a v karanténě. Denně chybí v práci asi 300 pracovníků. „Přeskupujeme síly, postupně otevíráme další covidové stanice. Aktuálně je volných 350 lůžek s přívodem kyslíku," řekl předseda představenstva nemocnice Michal Šnorek.

V jihočeských nemocnicích je asi 1800 lůžek, z nichž lze pro covidové pacienty vyčlenit 1200 až 1350. Závisí to na tom, kolik bude personálu. Na ARO a JIP je asi 150 lůžek, řekl kandidát na hejtmana Martin Kuba (ODS).

„Sledujeme denně, jak se to vyvíjí, u ARO a JIP se nám zdá, že nárůst pacientů se trošku zbržďuje. Dobrá zpráva je, že se nám ty odhady velmi daří. Špatná je ta, že nárůst je pořád velký. Máme dva scénáře, jeden velmi pesimistický, který odpovídal vývoji před týdnem, to bychom k naplnění všech kapacit došli 4. listopadu, a byl by tam obrovský růst. Trochu lepší varianta, která se nám poslední tři dny ukazuje, znamená naplnění kolem 11. listopadu," řekl Kuba.

Nemocnice postupně otevírají nová covidová oddělení, která teď slouží jiným pacientům. Budějovická nemocnice utlumí i ambulantní péči. Kraj vybral i místa, kam by přesouval pacienty s lehčí formou koronaviru. Podle Kuby je vhodné zařízení u rybníka Mrhal, využít lze i volné objekty u nemocnic v Táboře, Českém Krumlově a Písku. V Budějovicích je ve hře hala některé základní školy, kam by se vešlo až 300 lůžek. „Personálně by to vyšlo na mnohem méně lidí," řekl Kuba.

Asi třetina všech jihočeských pacientů s covidem je v budějovické nemocnici. Zdravotníci ze všech oddělení teď pomáhají infekčnímu, přesouvají se na covidové jednotky. Šnorek vyzval ty, kteří již prodělali koronavirus, aby se do nově utvářených covid jednotek zapojili. „Je to enormní vypětí všech našich zaměstnanců. Jsme už ve válce, akorát rozhodující bitva je před námi," řekl Šnorek.

Pod obrovským tlakem jsou podle něj odběrová místa, nemocnice opakovaně zvyšuje kapacity, dnes přidala mimořádnou směnu na svátek 28. října. Do péče v nemocnici se zapojilo asi 40 studentů zdravotnické školy, 20 studentů Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity a desítka mediků.

Podle Kuby je dobrou zprávou, že většina seniorů z domovů důchodců, kteří jsou pozitivně testovaní, nekončí v nemocnici, protože se o ně zvládnou postarat samotná zařízení sociálních služeb.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Nemocnice Jihlava

Štítky nemocnice, koronavirus, Jihočeská kraj, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.