čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Nemocnice nemusí od středy dál omezovat plánovanou péči

Díky upravenému opatření ministerstva zdravotnictví nemusí nemocnice v Česku od středy omezovat plánovanou péči. Krok už v minulém týdnu avizoval ministr Jan Blatný (za ANO), podle kterého se měl zákaz změnit na doporučení.

Prosincové opatření obsahovalo formulaci „okamžité zastavení příjmu nových pacientů za účelem poskytování plánované péče", nově se změnilo na „omezení příjmu". Tato elektivní, neboli odložitelná péče, jsou většinou předem plánované operace, například ortopedické nebo oční. Její omezení dopadá například také na lázně nebo rehabilitační ústavy, jejichž služby pacienti po operacích využívají.

Ve čtvrtek ministr uvedl, že hranice plného obnovení péče je zhruba 2000 až 3000 hospitalizovaných pacientů s covidem. Podle dřívějších vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška by Česko mohlo této hodnoty dosáhnout zhruba v polovině dubna.

Nařízení, omezující odkladnou péči, schválila vláda 21. prosince. Omezení mělo uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19. Stejné nařízení platilo už dříve v březnu a v říjnu loňského roku. Některé nemocnice už začátkem února žádaly, aby tuto péči mohly obnovit. Poté ale začal počet nových případů v ČR prudce růst, zřejmě vlivem masivního šíření takzvané britské mutace koronaviru.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky nemocnice, koronavirus, plánovaná péče

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.