Tisíce stížností na povinné očkování za týden. Ombudsman se postaví proti očkovací vyhlášce

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Vakcinace proti koronaviru by se měla od března stát povinnou záležitostí pro seniory a vybrané profesní skupiny. S nedobrovolným očkováním ale nesouhlasí tisíce Čechů, kteří se se svými stížnostmi obracejí na veřejného ochránce práv. Ombudsman se proto připojí k řízení o zrušení části očkovací vyhlášky u Ústavního soudu.

Na ombudsmana Stanislava Křečka se za poslední týden obrátilo pět tisíc stěžovatelů, kteří s povinností očkovat se proti koronaviru nesouhlasí. Většina z nich spadá do jedné ze skupin, které by se měly povinně očkovat již od března. Jde o osoby nad šedesát let, pracovníky integrovaného záchranného systému, zdravotníky, členy armády a další. Stěžovatelé argumentují například obavami z možných zdravotních komplikací po podání vakcíny. 

Veřejný ochránce práv se proto rozhodl využít svého oprávnění a vstoupil jako vedlejší účastník do řízení o zrušení části očkovací vyhlášky. Návrh směřující proti vyhlášce podepsalo čtrnáct senátorů, podle nichž je nařízené očkování v rozporu s Listinou základních práv a svobod a vedlo by k nucenému odchodu části lidí z jejich zaměstnání. 

Vyhlášku, která začne platit v březnu, schválila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO).  „Lidé mne v posledních dnech zavalili lavinou žádostí, abych sám podal Ústavnímu soudu návrh na zrušení části vyhlášky. V této chvíli ale bylo logické využít možnost vstoupit do stávajícího řízení. Myslím, že teď, když jsem se k řízení u Ústavního soudu připojil, bude stížností na stávající podobu očkovací vyhlášky přicházet znatelně méně. Všem, kteří se na mne dosud obrátili, bych chtěl poděkovat za důvěru. Chápu, že pro mnohé jde o velmi citlivé téma,“ vysvětlil ombudsman Křeček.

Křeček požádal minulý týden ministra zdravotnictví Vlastimila Válka o informace o plánovaných krocích. Válek totiž již dříve uvedl, že uvažuje o změně kontroverzní vyhlášky. „Ombudsman ministra v souvislosti s povinným očkováním upozornil například na zvláštní situaci těhotných zaměstnankyň, lidí s kontraindikací nebo těch, kteří prodělali covid-19 v nedávné době a běží jim ochranná lhůta po prodělaném onemocnění," uvedla mluvčí veřejného ochránce práv Markéta Bočková. Odpověď od ministra zdravotnictví ale dosud nepřišla. 

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky očkování, koronavirus, vakcína, zdravotnictví, ombudsman, ústavní soud, právo, COVID-19, Stanislav Křeček, Vlastimil Válek, Andrej Babiš, ANO 2011

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.