HN: Soud potvrdil tříleté vězení pro bývalého fotbalistu Káníka

Foto Jan Škrle | Zdroj ČTK

Českobudějovický krajský soud potvrdil tříletý nepodmíněný trest pro bývalého prvoligového fotbalistu Michala Káníka. Soud jej poslal do vězení za daňové podvody a korupci v případu sítě sázkařské mafie, která podle státního žalobce ovlivňovala zápasy v nižších soutěžích.

Nepodmíněný trest dostal Káník už v květnu u strakonického okresního soudu. Nyní verdikt pravomocně potvrdila vyšší instance. Informovaly o tom středeční Hospodářské noviny.

Bývalý prvoligový hráč Českých Budějovic, Žižkova, Příbrami nebo Plzně se tak stane prvním fotbalistou v Česku, který zamíří kvůli ovlivňování zápasů do vězení. Za tento čin dostal podmíněný trest, ale v tu dobu už byl v podmínce kvůli daňovým podvodům. Proto se trest změnil v nepodmíněný.

Káník figuroval ve skupině 22 osob, které podle obžaloby ovlivňovaly zápasy především v nižších fotbalových soutěžích. Mezi stíhanými figuruje například i bývalý liberecký brankář Zbyněk Hauzr.

Čtyři z obžalovaných přijali podmíněné a peněžité tresty formou trestního příkazu. Zbývajících 18 čeká soudní líčení, které se uskuteční ve Strakonicích na podzim.

Sázkařská mafie platila za ovlivnění jednoho zápasu až 60 tisíc eur v hotovosti. To se týkalo především duelů nejvyšší soutěže. První ligu se pokusila ovlivnit třikrát, dvakrát se zaměřila na domácí pohár. Dále se obžaloba týká machinací kolem zápasů nižších a mládežnických soutěží.

Vedle fotbalistů se do aféry zapletli i jiní aktéři. Vinu už dříve přiznal někdejší Hauzrův spoluhráč a slovenský reprezentant Ivan Hodúr a na Slovensku dostal tříletou podmínku. FIFA mu navíc udělila zákaz působení ve fotbale na 25 let.

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky fotbalista, věznice, Hospodářské noviny, Krajský soud v Českých Budějovicích, soutěž, Michal Káník, FC Viktoria Plzeň, 1. FK Příbram, SK Dynamo České Budějovice, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.