čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Za urážlivé cedule u památníku v Letech hrozí dvěma mužům tři roky ve vězení

Písečtí policisté podali návrh na obžalobu dvou mužů, kteří na přelomu května a června loňského roku v Letech u Písku umístili cedule s urážlivými nápisy o Romech. Na případ tehdy upozornil web Romea.cz, podle kterého byl na tabulích text: „Památník věnovaný historicky posledním pracujícím Romům na území České republiky.“

Podle České televize vyšetřovatelé 12. února podali návrh obžalovat dva muže ve věku dvaadvacet a pětatřicet let z trestného činu popírání genocidy. „Podle trestního zákoníku tak oběma obviněným hrozí až tři roky vězení," uvedla tisková mluvčí policie Kamila Čuřínová Ingrišová

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Oba muži jsou podle policie členy hnutí, v němž se sdružovali podobně smýšlející lidé. Písečtí kriminalisté proto při vyšetřování spolupracovali s policisty z útvaru s celostátní působností.

„Tímto PROJEKTEM chceme poukázat na absurditu, kdy se tu vkládá půl miliardy korun do NEČESKÉHO ETNIKA, které s největší pravděpodobností za celou svou existenci u nás, (1918-2018), tolik peněz ani neodvedlo do státního rozpočtu!“ stojí na webových stránkách nacionalistického spolku My proti všem. Autoři, kteří cedule u památníku mají na svědomí  vystupují na stránkách spolku pod hlavičkou „politicko-filozofického hnutí první republika“.

Státní zástupce z píseckého státního zastupitelství teď rozhodně, jestli oba muži stanou před soudem. 

V místě bývalého koncentračního tábora pro Romy nejde o první podobnou „akci.“ Před rokem osmadvacetiletý muž položil k pomníku romského holocaustu prasečí hlavu. Policisté tenkrát uvedli, že šlo o čin recese, za kterým nebyl rasistický podtext. 

Foto pixabay.com

Štítky Lety, Písek, koncentrační tábor, Romové

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.