pátek 22. října 2021 Sabina

Zloději mají žně. Pozvánkou do bytů jsou pro ně fotky z dovolených

Léto je nejen časem dovolených, ale i velkou příležitostí pro zloděje. Pozvánkou pro ně mohou být fotky z dovolených umístěné na sociálních sítích. I když podle statistik případy vykradených domů a bytů klesají, číslo je pořád poměrně vysoké.

Prázdné byty a domy přitahují v létě pozornost zlodějů. K nezvané návštěvě přitom stačí tak málo –  fotka na sociálních sítích. Policisté radí, aby lidé zvážili, zda je nutné informaci o odjezdu na dovolenou prezentovat na sociálních sítích. „Na svůj odjezd neupozorňujte zbytečně předem. Povězte o něm pouze těm, kterým důvěřujete. Rozhodně nedoporučujeme umísťovat na tyto sítě aktuální informace a fotografie z právě probíhající dovolené. V posledních letech si zloději často tipují vhodné objekty k vloupání, právě v prostředí sociálních sítí,“ upozorňují policisté.

Před odjezdem zapomeňte i na pootevřená okna, zatažené žaluzie nebo plnou poštovní schránku. Všechny tyto věci mohou být pro zloděje snadnou návnadou. „Pokud je to ve vašich možnostech, vytvořte zdání, že je v bytě přítomna nějaká osoba. K tomu se dá využít elektronické spínací zařízení, které lze nastavit tak, že se v určitém čase rozsvítí světla, zapne televize,“ dodávají policisté.

Vhodné je také najít zodpovědnou osobu, která bude v době nepřítomnosti docházet zalévat květiny a zkontroluje byt. Například sousedku nebo někoho z rodiny. 

V Jihočeském kraji policisté loni řešili 51 vykradených bytů nebo domů. Rok před tím 55 případů a v roce 2016 se číslo zastavilo na 107. „Velký pokles vidíme v tom, že lidé si svůj majetek lépe zabezpečují. Důvodem jsou i pojišťovny, které při uzavření pojištění mají své podmínky,“ uvedl tiskový mluvčí policie Jiří Matzner

Foto pixabay.com

Štítky zloděj, léto, krádež, policie

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.