sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Dodávka vezla čtvrt tuny masa pro dětský tábor v nevyhovujících podmínkách

, aktualizováno 17. července 2019, 11:51

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje byli tamními celníky v závěru minulého týdne přizváni ke kontrole dodávky přepravující potraviny. Při společné kontrole provedené na parkovišti na okraji Tábora bylo zjištěno, že vozidlo přepravovalo v nevyhovujících podmínkách čtvrt tuny masa a masných výrobků. Maso bylo určené pro dětský tábor u obce Rosička na Jindřichohradecku.

„Konkrétně se jednalo o nejrůznější partie vepřového masa o celkové hmotnosti 105 kilo, dále o 62 kilo drůbežího masa, padesát kilo masných výrobků a 34 kilo mletého nebaleného masa," uvedl zástupce tiskového mluvčího SVS Petr Majer.

Přepravní prostor vozidla přitom nebyl vybaven chladícím zařízením pro přepravu chlazených nebo mražených potravin. To se také již projevovalo na přepravovaných produktech, které byly částečně rozmražené a vytékala z nich tekutina. Kontrolní měření teploty ukázalo nevyhovující teplotu u mraženého masa i chlazených masných výrobků.

„My jsme okamžitě, kdy jsme se informaci o špatně převáženém masu dozvěděli, na táboře provedli kontrolu. Mrazáky ale byly prázdné, protože to maso tam naštěstí nedorazilo. Z našeho pohledu tedy problém nebyl. Tábor si zajistil dodávky přes jinou firmu,“ řekla Právu Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích

Maso, mleté maso a krájené masné výrobky nebyly navíc označené a chyběly k nim doklady.  Přepravce nebyl u Krajské veterinární správy registrován. Jelikož potraviny přepravované za výše popsaných podmínek představují velké riziko pro zdraví spotřebitelů (během kontroly bylo zjištěno, že potraviny byly určeny pro dětský tábor v Jihočeském kraji) byla celá zásilka na místě znehodnocena barvou. Státní veterinární správa na místě nařídila jejich neškodou likvidaci v asanačním podniku na náklady provozovatele. Za popsaná porušení zákona o potravinách hrozí provozovateli pokuta ve výši až  jednoho milionu korun. Ve věci byl podán také podnět k prošetření Krajské hygienické stanici.

Tisková zpráva | Foto svs.cz

Štítky kontrola, maso, nevyhovující podmínky, SVS

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.