středa 22. ledna 2020 Slavomír

VIDEO: Organizovaná skupina krátila daně, přišla si skoro na tři sta milionů

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování a příslušníci Celní správy České republiky v tomto týdnu provedli rozsáhlou operaci, při které zadrželi organizovanou skupinu osob, která měla od července 2016 do současné doby zkrátit daň z přidané hodnoty a daň z příjmu právnických osob o více než 270 milionů korun. Hlavním aktérům hrozí až 12 let za mřížemi.

Během krycí akce s názvem PRADĚD, která proběhla během tohoto týdne, byly na 60 místech celé České republiky (Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj a Plzeňský kraj) provedeny domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor. Do akce bylo nasazeno 110 policistů a 320 celníků.

„Hlavní organizátoři měli skrytě ovládat několik obchodních společností, v nichž jako statutární orgány působily osoby fungující na principu takzvaných bílých koní. Přestože tyto společnosti neměly žádné zaměstnance, kanceláře, či jiné obvyklé vybavení k zabezpečení běžné podnikatelské činnosti, měly vykazovat roční obraty v řádech desítek milionů korun. Obchodní transakce se podle závěrů kriminalistů skládaly ze zcela fiktivních obchodů a dále faktických obchodů s cigaretami a tato celá konstrukce měla sloužit pouze ke krácení daní,“ uvedl tiskový mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté v rámci této akce obvinili 24 lidí (17 občanů ČR a 7 cizinců). Policisté organizovanou skupiny sledovali přibližně rok. „Při realizaci bylo rovněž provedeno rozsáhlé zajištění majetků obviněných osob v prozatímní výši cca 68 milionů korun (domy, byty, automobily, finanční prostředky, šperky a hodinky),“ dodal Ibehej.

V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním organizátorům trest odnětí svobody až na 12 let.

Foto pcr.cz

Štítky krácení daní, vězení, trest, soud, oragnizovaný zločin

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.