sobota 7. prosince 2019 Ambrož

Celníci zadrželi výrobce nelegálních cigaret a alkoholu

Akce Navis Celního ředitelství České Budějovice odhalila množství nelegálních tabákových výrobků a alkoholu. Jde o jeden z největších případů za posledních několik let.

Několikaměsíční rozpracování a pátrání skončilo zásahem příslušníků odboru Pátrání Celního ředitelství České Budějovice, při kterém příslušníci na dvou místech v rámci Jihočeského kraje zadrželi dva pachatele. Jeden z nich přepravoval cigarety označené zahraničními tabákovými nálepkami a dále řezaný tabák.

„Výrobky byly určeny k uvedení do oběhu. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor a pozemků bylo zajištěno značné množství tabákových výrobků, neznačených v souladu se zákonem o spotřebních daních. Dále byly zajištěny již vyrobené alkoholické výrobky, komponenty na výrobu alkoholických výrobků a také kompletní stáčecí zařízení určené k plnění, uzavírání a označování alkoholických výrobků ve spotřebitelských baleních. V neposlední řadě byla zajištěna finanční hotovost pravděpodobně pocházející z trestné činnosti,“ řekl mluvčí celníků Vladimír Pešek.

Celkem bylo zajištěno 1581 kartonů cigaret s ukrajinskými, běloruskými a moldavskými kolky, 643 litrů alkoholických výrobků neoznačených kontrolní páskou včetně lihu určeného k jejich výrobě a 74,7 kilogramu řezaného tabáku bez tabákové nálepky.

Únik jen na spotřební dani byl předběžně vyčíslen na téměř milion korun. V současné době je případ nadále v šetření celníků, mimo jiné probíhají laboratorní rozbory zajištěných tabákových výrobků.

„Po doručení potřebných odborných vyjádření bude věc předána s návrhem na zahájení trestního stíhání podezřelých, kterým hrozí trest odnětí svobody až na osm let, zákaz činnosti a peněžitý trest. Ve věci zajištěného zboží bude s největší pravděpodobností rozhodnuto o propadnutí ve prospěch státu,“ dodal Pešek.

Tento případ je podle celníků svým rozsahem jedním z největších svého druhu za několik posledních let. Srovnatelnými případy jsou akce s krycím názvem Lostris, kdy v srpnu loňského roku celníci zabránili úniku na spotřební dani ve výši 11 milionů korun, a akce Echelon, při které byla v červenci roku 2009 v zemědělské usedlosti na Prachaticku odhalena nelegální linka na výrobu cigaret.

Napsal Dobrin Stojcev, Mediafax

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.