Vítáme vás u nového seriálu Kultovní nahrávky budějcké scény! Jak už název napovídá, budeme se v něm věnovat regionálním deskám, které se zapsaly do historie, které se těšily velmi slušné popularitě, dodnes jsou uznávané a tím pádem nesmrtelné.
První volba padla na kapelu Jerusalem a jejich debut V kruhu, který v roce 1992 vyšel u firmy Monitor. Gothica, pop... Jerusalem byl přístupný hned na několika frontách a vlastně se ani není čemu divit, že začal spolupracovat s dalšími českobudějovickými akvizicemi, které stavěly na atmosféře a silných skladbách - Oceán a Shalom.
„Byla to krásná doba. Těsně po revoluci. Skvělé bylo to, že po roce 1989 najednou nebylo potřeba dělat přehrávky a kapely si mohly hrát kde chtěly a co chtěly. Na druhou stranu nástroje a vybavení se daly koupit pouze za hranicemi za valuty a valuty pořád nebyly běžně dostupné. Nakupovaly se u překupníků a hodně draze. Naštěstí se situace zásadně změnila a v současnosti si může pořídit použitelný nástroj každý,“ vzpomíná kytarista s pseudonymem Vfi, který v Jerusalemu hraje od začátku, tedy od roku 1988.
V kruhu vznikala ve studiu Citron v Ostravě. Tehdy u Radima Pařízka (bubeníka Citronu) natáčelo plno kapel. Jak dodává Vfi, podobně kvalitních studií v našich končinách příliš nebylo.
Vydáním u Monitoru se Jerusalemu otevřela cestu k většímu úspěchu. Po muzice byl hlad, fanoušci desky vykupovali po tisících. Prodej byl ale nakonec spíše zklamáním, a to i přesto, že je finální číslo dnes pro řadu skupin nedosažitelnou metou.
„Album vyšlo nejen na CD, ale i na magnetofonových kazetách a vinylu. Všeho dohromady se prodalo necelých 10 tisíc kusů. Na dnešní dobu velmi slušné číslo, ale tehdy to nebyl výsledek nijak mimořádný,“ říká Vfi.
V gothic žánru tehdy kapela příliš velkou konkurenci neměla. Jednalo se tedy o něco nového, co lidi přitahovalo. „Musím uvést XIII. Století. To je parta, která byla a je stylově mnohem čistější než my. My jsme krabičku gothic rocku vždycky naplňovali jen částečně. Hlavně textově jsme, a byli jsme, civilnější.“
Ačkoliv má deska dodnes kultovní status, a to také díky klipu k otvíráku Navždy s tebou, Jerusalem z ní hraje už jen skladbu Koloběh.
Otázkou je, proč se Jerusalem po skvělém debutu studiově odmlčeli. „My jsme na V kruhu navázali. Někdy v roce 1996 jsme měli připravený materiál na druhé album, ale nikdo z nás nebyl schopen vyřešit dohodu s vydavatelem. Každý měl svoje pracovní závazky a ty nás postupně umořily,“ vzpomíná Vfi. „Na několik let jsme úplně přestali hrát. Znovu fungovat jsme začali až po roce 2000, v roce 2004 sami vydali několik nových skladeb a druhou oficiální desku s názvem Tajná zahrada vydali u EMI až v roce 2011.“
V kruhu se dá dodnes na originálním nosiči sehnat, stačí se jen trošku porozhlédnout po internetu. Pokud jste se s ní ještě nesetkali, dejte jí šanci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.