Počasí dnes7 °C, zítra7 °C
Úterý 23. dubna 2024  |  Svátek má Vojtěch
Bez reklam

JIHOSTROJ, MADETA, EGE. Co tyto firmy spojuje? Jméno Ing.Jan Diviš a volejbal.

Před pěti lety změnil nejúspěšnější český volejbalový klub svého prezidenta. Otěže českobudějovického Jihostroje v roce 2006 převzal do rukou úspěšný podnikatel a bývalý ligový volejbalista Ing. Jan Diviš.

Hlavní cíl, který sobě a novým kolegům stanovil, bylo posunout klub na úroveň předních evropských gigantů. Před pěti lety odstartovala nová éra Jihostroje. A odstartovala velmi dobře. S příchodem nového vedení, trenéra Petra Broma a několika významných posil přišly skvělé výsledky. Historický úspěch v podobě zlatého hattricku, tří titulů v řadě, tři odehrané ročníky Ligy mistrů (ač neúspěšné), poté bronz. A letos vyhráli Jihočeši vše, co se dalo.

Získali tři reprezentanty a chtějí v nadcházející sezoně útočit na pohárovou Evropu.

Tedy dobře odvedená práce. Jan Diviš přišel s plánem, který se postupně měnil v realitu. „Mou práci by měl hodnotit někdo jiný,“ nechce se úspěšný podnikatel a prezident VK ČB do hodnocení pětiletky. „Ale klub se posunul trochu dál v kvalitě, myslím, že dobré rozhodnutí bylo založit ženskou složku. Naší strategií bylo klub rozšířit, udělat týmy mužů a žen s přáním, že oslovíme více fanoušků, zapojíme více účastníků, bude se vše postupně nabalovat,“ vysvětluje.

A to se podařilo. „Klub se i díky novým členům výboru, jako je třeba Kamil Jáša,  zviditelnil.  Více se o nás  píše, což mi tu chybělo. Když jsem sledoval volejbalové dění  v klubu ještě jako fanoušek, chybělo mi tu více informací, větší medializace. Tohle se, myslím, daří, ve vazbě na město a představitele kraje. Máme s nimi dobré vztahy, doufáme, že se to dotáhne do toho konce, že budeme mít nový volejbalový stánek, který si českobudějovický volejbal zaslouží,“ vzhlíží směrem k výstavbě nové haly, ve které by měli letošní mistři začít hrát v roce 2013.

Uplynulou pětiletku ale nakonec hodnotí šéf  českobudějovických volejbalistů pozitivně. Cíle se plnily, jen vyhrát v Lize mistrů se nepodařilo. „Děláme vše pro to, aby nám to v příští sezoně vyšlo,“ podotýká Diviš. Soupeře v soutěži, kterou může hrát v Česku jen mistr, se dozví 1. července, kdy se budou losovat základní skupiny.

Prezident VK ČB si pochvaluje i vliv klubu na diplomatické scéně. Ještě by ale chtěl vybudovat silný AVOK (Asociace profesionálních klubů) s vlastní právní subjektivitou. Manažer Jihostroje Zdeněk Scheichl je nyní jejím předsedou. „Připravujeme koncepci na další rok. Chtěli bychom hrát významnou diplomatickou roli, AVOK by měl mít větší slovo. Navíc ne všechny kluby jdou stejnou cestou, to chceme také změnit,“ dodává Jan Diviš.

Manažer VK ČB Zdeněk Scheichl o Janu Divišovi: „Když přišel pan Diviš do klubu, navýšil se rozpočet. A přitom hrozilo nebezpečí, že by se mohl snižovat. Takže přišli i noví sponzoři, volejbal je nyní atraktivnější. Návštěvnost nám stoupá, to je důležité. Vliv našeho klubu na svazu díky prezidentovi stoupl, když jde o zásadní věci, berou nás vážně. Musím říci, že i ostatní kluby se na nás obracejí, máme přirozenou autoritu. Jsme lídrem extraligy nejen na hřišti. Takže myslím, že to, co tu dokázal pan Diviš,  je úspěch. Navíc měl výhodu: většinou se v čele klubu objeví podnikatel, který neví, jak to ve sportu opravdu chodí. Pan Diviš ale jako bývalý ligový hráč zná problematiku z obou stran.“

Být prezidentem volejbalového klubu je prý podobné jako řídit firmu. A v tom má Ing. Diviš velké zkušenosti, ve svém oboru je úspěšný. Finančně se ale práce pro volejbal nedá srovnat s vedením velkých podniků, za prezidentství nemá žádné odměny. „Klub se snažím organizovat tak, jako bych řídil svou firmu. Mám to v sobě zakódované. Ale tady nedostávám žádný plat jako v podnikání,“ usmívá se.  Když přicházel, obměnil i vedení klubu, téměř celý výbor. „Každý tu něco dělal, všichni se radili o všem. To já neuznávám. Nyní má každý člen výboru své pole působnosti. Většinou jde o lidi, kteří jsou ve svých oborech na vedoucích pozicích a jsou úspěšní,“ vysvětluje Diviš.  „Většinou jsou to mí přátelé, kteří byli ochotni zadarmo dělat potřebné věci pro klub. Jeden člověk vše sám nezvládne, takže bylo třeba šikovné a schopné partnery. To se podařilo. Práce se zefektivnila, to je důvod, proč to tu funguje tak, jak to funguje.“

Klub má pod křídly i něžné pohlaví
Když se řekne Madeta, většina lidí si představí sýry či jiné mléčné výrobky. Ale ti, kteří se pohybují ve volejbalovém prostředí, už začínají poznávat sílu Madety nad sítěmi.

VK České Budějovice má nejen tým mužů v extralize, juniory a kadety. Už čtyři roky hrají  pod hlavičkou klubu také zástupkyně něžného pohlaví, kadetky a juniorky. V loňském roce přibyl i tým žen.  V těžkých začátcích děvčata v extralize juniorek i kadetek bojovala o záchranu, letos nejmladší tým získal mistrovský titul, když za sebou nechal velkokluby z Brna nebo Prahy. Juniorky pod vedením kormidelníka Milana Šimonka skončily o chloupek až čtvrté, ženy byly ve druhé lize suverénní a postoupily do druhé nejvyšší soutěže.

Proč ale nehrají také pod názvem hlavního sponzora Jihostroj jako ostatní týmy? „Sháněli jsme nové partnery klubu a jedna z možností byla dohoda s ředitelem Madety panem Teplým, který nakonec souhlasil s podporou klubu. Dohodli jsme se, že bude sponzorovat tu ženskou část rozpočtu klubu,“ říká Diviš.

Za vnikem týmů Madety stojí dlouhodobá práce. Klub chtěl navázat spolupráci s těmi ostatními v kraji, které vychovávají mladé volejbalistky. „Snažili jsme se, aby juniorské a kadetské týmy jako  Písek, Tábor, Český Krumlov, Třebín nebo Hlincova Hora na dobrovolné bázi vzájemných výhod uzavřely s námi dohodu. Ta by znamenala podporu klubu odbornou, materiální, nakonec i finanční. S tím, že by mělo být co nejvíce dívčích družstev v kraji, vytvořila by se co největší základna,“ vysvětluje prezident českobudějovického klubu. Ty nejlepší hráčky by si pak klub po vzájemné dohodě stáhl do týmu Madety.

Nakonec se podařilo s většinou z oslovených jihočeských klubů uzavřít dohodu, která stanovuje, za jakých podmínek mají nárok na finanční podporu při odchodu hráčky do Českých Budějovic. „Když vychovají hráčku, která by mohla směřovat do nejvyšších soutěží, je daný řád, za kterých podmínek může přestoupit. A je na ní, jestli chce přestoupit. Ale už to trochu směřuje do profesionálnější polohy, jsme ochotni za kvalitní hráčky zaplatit. Nechceme narušit chod klubu, vše  je na trenérech a hráčích. Už asi čtyři roky máme takové smlouvy. Snažíme se nabízet podporu za kvalitu, která k nám jde,“ tvrdí Jan Diviš.

I tato spolupráce stojí za nedávným úspěchem kadetek, které vybojovaly mistrovský titul ve velice silné konkurenci. Kádr se doplňoval právě z krajského programu, svůj podíl na zlatu má zkušený trenér Josef Lundák s asistentem Lubošem  Klímou.

Tým žen Madety byl letos v jedné ze tří skupin třetí nejvyšší soutěže suverénní a s předstihem si zajistil postup do první ligy. Tvoří jej několik bývalých juniorek Madety a zkušené hráčky, které přišly z jiných klubů. Trenérem je František Böhm, jehož syn Martin válel v extralize za Budějovice, Brno a Kladno, letos by se mohl objevit v Příbrami.

Extraliga žen nebude
Extraligové ambice ale mají možná jen hráčky. „Cílem  je nabídnout mladým slečnám možnost hrát kvalitní volejbal. Ambice směřovat do extraligy nemáme ze dvou důvodů. Prvním je, že priorita klubu, alespoň pod mým vedením, je extraliga mužů. Ženy vhodně doplňují vazbu z pohledu diváků, oblíbenosti volejbalu. Druhý důvod je finanční. Nemůžeme si dovolit financovat dvě extraligová družstva. Na to klub prostě nemá. Navíc by se rozmělnila  koncentrace diváka, to nechceme. Chceme, aby mužský tým šel do Evropy a  byl podporovaný zprava i zleva. A k  tomu pomáhá i ženský volejbal,“ sděluje prezident nejlepšího českého klubu.

I když později přiznává, že zas tak finančně náročná by extraliga žen nebyla. „Ženy nejsou tak drahé, kdybychom hráli střed tabulky. Ale je to o tom, že se chceme soustředit na kvalitu mužské složky, volejbal to potřebuje. Vytváří se tu dobrý prostor, abychom volejbalem ještě více pobláznili lidi, aby začali ještě více chodit. Nemůžeme se soustředit na dvě věci najednou,“ dodává.

Čtvrtí chlapci
Junioři i kadeti letos obsadili v extralize shodně čtvrtá místa.  „Čtvrtá místa nejsou naším cílem, tím jsou finále. Vše má ale svůj čas. U kluků je to totiž  trochu složitější. U žen máme nějaká pravidla, ale chlapeckých družstev je v kraji méně,“ říká Diviš. I proto chce klub rozšířit své pole působnosti směr Plzeň nebo Karlovy Vary. „Nehraje se tam extraliga, jsou tam  další týmy, které by nám měly co nabídnout. Tady jsou určitě další možnosti.“

Také by chtěl více zapojit do volejbalového dění základní školy.  „Máme dohodu s pěti školami, s jejich řediteli, kdy my podporujeme finančně učitele-trenéry, aby se mohli  věnovat žákům. Ne vždy je totiž ochotna zaplatit jim škola, to my trochu suplujeme. Tady jsou ještě trochu rezervy, je to větší než u dívek. Máme spoustu konkurenčních sportů, o to více je třeba věnovat se náboru už na začátku. Už se nám tohle trochu daří, vždyť žáci byli druzí v republice,“ připomíná úspěch týmu trenérů Skolky a Školaudyho.

Farma vítězů
Další složkou v klubu je částečně i družstvo EGE. To je již několik let bráno jako farma Jihostroje, kde se občas obehrávají mladíci do 23 let z A týmu. Letos tým trenéra René Dvořáka, který zároveň koučuje i juniory a je šéftrenérem mládeže ve VKČB, vyhrál s přehledem první ligu, v baráži neuspěl v souboji s Brnem. „EGE má ambice hrát špičku první ligy, je takovou platformou pro ohrávání, zabudovávání mladých hráčů do A týmu Jihostroje, do mužského volejbalu. Tam by měli talentovaní hráči měli ukázat, zda na špičkový volejbal mají. Je to vlastně taková naše farma,“ informuje prezident Diviš. 

„Ve spolupráci EGE a Jihostroje nic nebrání. Je tam stejný prezident klubu, takže nehrozí žádný střet zájmů,“ směje se muž, který VK EGE založil spolu se pozdějším manažerem (ve funkci úspěšně pokračuje dodnes) Bohuslavem Chábem v roce 1997. Je tedy prezidentem nejlepších týmů extraligy i první ligy. 

Stejně jako ženy Madety ani EGE nemá extraligové ambice. „Proč by Diviš měl mít dvě extraligy?“ Ptá se prezident dvou mistrovských týmů. „Je to podpora  Jihostroje, aby dosáhl co nejlepších výsledků, aby ho to také stálo co nejméně. Není problém, když budeme mít na účtu třicet milionů, koupit si kvalitní hráče odjinud a hrát něco v Evropě. V blízké budoucnosti ale tyhle peníze neseženeme.  Jsme malá země, musíme pracovat s rozpočtem, který je vždy menší než v Rusku nebo Itálii. I tohle je tedy cesta: přes EGE dostat šikovné kluky do extraligy. Jsou tam zkušení hráči, vedle kterých se také mohou něco naučit,“ říká Diviš.  

S příchodem nového trenéra Jana Svobody k A týmu Jihostroje si prezident slibuje lepší spolupráci mezi všemi družstvy. A především efektivnější výchovu talentů. „Reprezentační trenér Svoboda je znám tím, že rád pracuje s mladými, slibujeme si od něj kvalitní výchovu mládeže,“ tvrdí Jan Diviš.

Autor: CardaR

Štítky Jan Diviš, volejbal, Jihostroj, Madeta, trenér, volejbalista, Evropa, Liga mistrů UEFA, VK Jihostroj České Budějovice, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Bezedný Frank

To bych si koupil i prmici :-)

Pátek, 27. května 2011, 21:06Odpovědět

Hawky

A co to s těma ženskýma do extraligy zkusit? Věřím tomu, že by se na ně chodilo. Po volejbalu je v Budějcích hlad a chlapi doma taky pořád nehrajou. Mohli by se v nové hale doplňovat.

Pátek, 27. května 2011, 18:46Odpovědět

JIHOSTROJ, MADETA, EGE.  Co tyto firmy spojuje? Jméno Ing.Jan Diviš a volejbal.  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.