Počasí dnes27 °C, zítra30 °C
Sobota 20. července 2024  |  Svátek má Ilja
Bez reklam

Kam s ním? aneb přeplněné školky

Jan Neruda svého času řešil problém – Kam s ním ( se slamníkem) ? A považoval to za problém kolosální. Jak by se asi tvářil, kdyby musel dnes řešit problém mnoha budějckých rodičů – Kam s ním? Ne se slamníkem, ale kam s dítětem, které nebude přijato do mateřské školy?

V Budějcích bylo podáno 2 200 přihlášek dětí do mateřských škol. Volných míst je 900. I s přihlédnutím k faktu, že některé děti byly přihlášeny do školek duplicitně, rodiče podali dvě a více přihlášek do různých mateřských škol, stále je evidentní, že míst v mateřských školkách je nedostatek. A tak se mnozí budějčtí rodiče v zaslaném rozhodnutí o přijetí – nepřijetí dítěte k docházce do MŠ dozví, že jejich dítě přijato nebylo.

A budou nuceni řešit otázku : Kam s ním?

Jenže dítě není slamník, který lze nakonec někam odložit. Tříleté dítě nemůže být doma samo a spoléhat se na hlídání babičkami také není řešení. A tři roky věku dítěte jsou limitem pro návrat maminky na stejnou pracovní pozici, kterou vykonávala před nástupem na mateřskou dovolenou.

„Do práce prostě nastoupit musím“, říká paní J.R.( celé jméno má BD k dispozici). „Synovi budou v červnu 3 roky a zaměstnavatel mi dal jasně najevo, že s mým nástupem počítá, ale když nenastoupím v termínu, mám smůlu. Podali jsme tři přihlášky do školek, ale stejně se bojím, že ho nikam nevezmou a vážně nevím, co budeme dělat. Jednu babičku máme v Praze a druhá je sice tady, ale pracuje a s malým nám nepomůže, ani bych to po ní nechtěla.“

Kriticky vidí situaci i paní M. H., matka tříleté dcery: „ Když jsem před pár lety dávala do školky starší dceru, nebyl žádný problém. Pak se některé školky zrušily a a tohle je výsledek – už předem si můžeme spočítat, že nám holku nevezmou, protože přednost mají předškoláci. Chápu, že potřebují předškolní výchovu, ale chápe někdo nás, že potřebujeme nastoupit do práce a dítě nemáme kam dát? Můj zaměstnavatel firemní školku určitě zřizovat nebude a abychom někomu platili za hlídání, na to nemáme.“

Negativní pocity mají také ředitelky mateřských škol. Pokusy ovlivnit přijetí dítěte a intervence ze strany rodičů vnímají jako pochopitelné, ale současně práci jim komplikující jevy.

„Někteří rodiče se snaží mi vysvětlit důvody, proč právě jejich dítě přijmout prostě musím,“ popisuje situaci jedna z ředitelek. „Já se jim zase snažím vysvětlit, že kritéria pro přijetí jsou jasně daná a překročit je opravdu nemohu. Část rodičů to akceptuje, část se pokouší dál věci ovlivnit , způsoby jsou různé, přísliby sponzorských darů pro školku nebo i nepřímé vyhrožování, že mají známé na důležitých místech a přes ně si to zařídí. Nejsou to moc příjemné rozhovory, kapacita míst je omezená a překročit ji nemohu.“

Kapacita míst ve školkách a stanovená kritéria pro přijetí dítěte na straně jedné, zákon o přijetí matky do zaměstnání po ukončení MD na straně druhé....a co je uprostřed?

Ano. Uprostřed je otázka : kam s ním?

A uspokojivě na ni neodpoví ani záměr českobudějovické radnice zřídit další pracoviště MŠ , například v Nové ulici nebo v prostorách Základní školy L.Kuby v Rožnově. Ani potom nebude počet míst pro děti dostačující a řešení zůstane na rodičích. A to i přesto, že podporu mladých rodin a vytváření optimálních podmínek pro rodiny s dětmi deklarovaly v předvolebním boji o voliče všechny volební strany. Možná by nebylo od věci vzít dítě, školkou nepřijaté, za ruku a jít se volebních protagonistů zeptat: kam s ním?

Askew
 

Štítky mateřská škola, České Budějovice, Jan Neruda, John Ray, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Bramberka Nová

A bohužel tu ani ze strany města podpora firemních školek... Taková byla třeba u nemocnice, zrušili ji také a neuvažuje se o její obnově.

Sobota, 23. dubna 2011, 09:34Odpovědět

Bramberka Nová

A bohužel tu ani ze strany města podpora firemních školek... Taková byla třeba u nemocnice, zrušili ji také a neuvažuje se o její obnově.

Sobota, 23. dubna 2011, 09:34Odpovědět

Libor Matoušek

A to ještě neřešíme děti, které mají určitá omezení v jídle....tfuj...nechcem...krmte si toho parchanta doma...

Pátek, 22. dubna 2011, 13:28Odpovědět

Kam s ním? aneb přeplněné školky  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.