Počasí dnes13 °C, zítra9 °C
Pondělí 4. března 2024  |  Svátek má Stela
Bez reklam

Kraj chce sloučit neslučitelné?

Vlnu nesouhlasu, nevole a protestů studentů, rodičů a pedagogů vyvolal záměr Jihočeského kraje sloučit několik středních škol. Své plány na sloučení zdůvodňují zástupci kraje demografickým vývojem a úbytkem studentů, na přípravě návrhu na sloučení se podílela také Jihočeská hospodářská komora a úřad práce. Tyto subjekty záležitost hodnotily z hlediska budoucího vývoje trhu práce.

Konkrétně má k 1.1.2012 dojít ke sloučení Gymnázia olympijských nadějí s Gymnáziem Česká Č. Budějovice, Obchodní akademie Třeboň  se Střední odbornou školou a Středním odborném učilištěm v Třeboni, Středního odborného učiliště Netolice se Střední školou ve Vimperku, Středního odborného učiliště technického s Odborným učilištěm, Praktickou školou a Základní školou v Soběslavi, Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy se Střední školou řemesel a služeb ve Strakonicích a Obchodní akademie Písek se Střední zemědělskou školou v Písku.

Střední odborné učiliště v Netolicích tak de facto zanikne, podle krajských úředníků by měli učni a studenti dojíždět do Vimperka. Tuto variantu netolická veřejnost odmítá akceptovat a poukazuje jak na velkou vzdálenost do Vimperka, tak na fakt, že zrušením středního učiliště přijdou Netolice o další část infrastruktury.Ještě hlasitější protesty zní ze strany českobudějovických gymnázií – gymnázia v České ulici a Gymnázia olympijských nadějí, které  v současnosti působí v pronajatých prostorech v ZŠ Emmy Destinové. Zástupci obou gymnázií upozorňují na zcela odlišná zaměření gymnázií a obávají se, že sloučení negativně ovlivní jak akademicky směrované vzdělávací programy gymnázia v České ulici, tak sportovně orientované zaměření GONu.

Gymnázium v České ulici proti záměru sloučení protestuje peticí, jejímiž signatáři jsou studenti, absolventi, rodiče a pedagogové. V obsáhlé petici deklarují svůj nesouhlas a uvádí argumenty PROTI sloučení gymnázií. Mimo jiné – citujeme:

1) Gymnázium, Česká 64 patří podle výsledků uvedených v Hospodářských novinách (15.-17. 4. 2011) mezi deset nejlepších vzdělávacích institucí svého druhu v republice.

2) Studenti Gymnázia, Česká 64 se pravidelně již celou řadu let umisťují na předních místech vědomostních soutěží všech úrovní.

3) V oblasti středoškolské odborné činnosti spolupracují studenti například s Biologickým centrem AV ČR a dosahují úspěchů nejen v regionálním, ale i v celostátním měřítku.

Existují zcela reálné obavy, že plánované sloučení obou tak různorodých škol povede ke snížení úrovně a konkurenceschopnosti školy.

Celé znění petice vč. diskuse zde:

http://www.petice24.com/ceska_proti_slouceni

Výhrady k chystanému sloučení obou gymnázií vyjádřila i paní H. N., která si nepřála uvést jméno: „ Informace o tom, že by se mělo gymnázium v České spojit s GONem, nás rodiče hodně rozčílila. Nedovedeme si vůbec představit, jak by to mohlo fungovat a jak by se daly spojit dvě odlišné školy. Mám dceru v 2. ročníku gymnázia Česká a s úrovní školy jsme velmi spokojeni. Je náročná, ale proto jsme ji vybrali, dcera je vyloženě studijní typ. Několik mých známých má děti na GONu a vím, že tam byly přijaty i děti se 4 na vysvědčení ze základky. Určitě mají sportovní talent, ale jestliže mohou být na gymnázium se 4. , tak to o náročnosti výuky GONu něco vypovídá. Podle mne by sloučení prostě vedlo k snížení úrovně , jak v oblasti vzdělávání a studia, tak v oblasti sportovních aktivit.“

K 30.5.2011 petici podepsalo více než 3 600 lidí.

Podle posledních zpráv zvažují podobné petice i ostatní školy, které by měly být sloučeny.

Autor: Askew X

Štítky petice, Úřad práce České republiky, Hospodářská komora, olympijské hry, Jihočeský kraj, Netolice, Vimperk, Třeboň, Odborné učiliště, Střední průmyslová škola

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Barbora .

Již za nás se říkávalo,že sportovní gymnázium je o několik měsíců pozadu a na základě sportu se žákům velice ulehčuje výuka...Když jsem na toto gymnázium šla z 5té třídy měla to škola nějakou úroveň...Dnes každý říká,že je škola na úrovni střední školy a ne gymnázia...Náklady se sice sníží,ale souhlasím s Hawkym, že studenti budou mít velké problémy školu dodělat pokud dojde ke sloučení...

Čtvrtek, 2. června 2011, 13:25Odpovědět

richard praskořík

pro HAWKY: O jaké peníze jde? No o náklady - to je přece normální všude kde dobře hospodaří. Je-li na GONu horší výuka a studenti dostudovávají - je chtěným stavem kvalitativně srovnatelná škola a nebo prostě se chce to zachovat tak jak to je?

Čtvrtek, 2. června 2011, 07:46Odpovědět

Hawky

A ještě něco. Jestli je něco pravdy na tom, jaká je úroveň výuky na GONu (nemůžu posoudit, pouze vycházím z reakcí lidí), tak chudáci jeho studenti. Nejenom, že budou podvědomě překážet na GČ, ale hlavně budou mít asi problémy školu dodělat. Je to pomsta i na nich.

Středa, 1. června 2011, 14:58Odpovědět

Hawky

Pokud vím, tak petici napsali rodiče, pedagogové a studenti GČ. O jaké peníze tedy jde? Nejde třeba náhodou o uvolnění nějakého objektu, který by se dal např. prodat? V tom případě by bylo lepší ukončit činnost GON (stejně tímto krokem končí) a studenty a pedagogy "rozstrkat" po gymplech v ČB. Takhle z toho bude paskvil, který začíná už názvem školy.....

Středa, 1. června 2011, 14:38Odpovědět

richard praskořík

Vážený pane, o peníze jde až v první řadě. Věřte, že je možné vše a to potud, pokud si na realizaci najdete šikovné lidi. pokud za měně peněz získám stejnou a nebo vyšší kvalitu tj. pokud ten lepší vytáhne nahoru toho horšího tak proč ne. obecně jsme národ šikovných lidí, máme jen jednu malou vadu - nerdi se měníme. jiní mají projekt připraven na 70 - 80 % a jde se na realizaci. drobné nedostatky odstraňují za pochodu. se 100% jistotou nepřipravíte nikdy nic

Středa, 1. června 2011, 12:52Odpovědět

Libor Matoušek

Já si tedy nemyslím, že slučování PRÁVĚ těchto dvou gymnázií je dobrý krok. Demografické údaje sice zajímavým argumentem. Ale v tomto případě by měly spíše převážit argumenty o regionální konkurenceschopnosti a zaměstnanosti, což jsou mimochodem cíle regionální politiky, které vycházejí z obecných zásad EU a pokud se k nim hrdě hlásíme, tak bychom je měly dodržovat. Pakliže budeme v našem regionu produkovat průměrné studenty, budeme průměrným regionem.

Středa, 1. června 2011, 09:25Odpovědět

richard praskořík

V poslední době je hodně moderní se něčeho obávat, to slovo často zaznívá v tv a i tisku. Teď se rodiče a asi i pedagogové obávají sloučení škol. Pokud schopný ředitel vytáhl jednu školu tam kde je, pak by sloučení s horší školou mělo být jen ku prospěchu. z demografických údajů se dá čekat, že slabší ročníky nenaplní všechna místa v lavicích a tak je rozumné tomu předem čelit sloučením škol. Pokud to vše ještě k tomu povede ke snížení nákladů, pak se není čeho obávat. Rodičům to při zachování kvality výuky může být jedno a obávat se snad mohou jen méně zdatní pedagogové

Úterý, 31. května 2011, 21:10Odpovědět

Kraj chce sloučit neslučitelné?  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.