Počasí dnes3 °C, zítra11 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Na jihočeských silnicích vloni zemřelo nejméně lidí za 16 let

V řadách jihočeských policistů nastal čas bilancování uplynulého roku. Přestože letní měsíce byly ve znamení nepokojů na sídlišti Máj, kriminalita v krajském městě v tomto období šla paradoxně dolů. Klesl také počet tragických dopravních nehod, kterých se na území kraje stalo nejméně od roku 1997.

Co do rozlohy druhý největší kraj České republiky vloni střežilo 2 140 policistů, kteří řešili celkem 15 020 trestných činů. Více než polovinu z nich se jim podařilo objasnit, což je republikový nadprůměr (39,7 %) a od roku 2007 statisticky druhý nejlepší výsledek. Oproti předchozímu roku přibylo 1 015 skutků, objasněnost stoupla o 622 případů.

„Nejvyšší nápad a zároveň nejnižší objasněnost v republice má kvůli koncentraci obyvatel Praha. My jsme v porovnání s ostatními kraji v nápadu nových věcí na šestém místě, v objasněnosti na čtvrtém,“ bilancoval na dnešní tiskové konferenci Miroslav Krejčí, náměstek ředitele jihočeského krajského ředitelství pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Více než polovinu, konkrétně 52 procent z celkového počtu trestných činů, tvoří majetkové delikty (7 863 případů). To je o dvanáct procent méně, než je celorepublikový průměr. Nejvyšší kriminalita v Jihočeském kraji je na Českobudějovicku. Z celkového počtu 535 amnestovaných vězňů se do konfliktu se zákonem dostalo 208 z nich.

V souvislosti s letními nepokoji na sídlišti Máj v Českých Budějovicích je stíháno 47 pachatelů za útok na veřejného činitele. Dvaačtyřiceti z nich již bylo sděleno podezření a někteří už jsou i odsouzeni k podmíněným trestům. „V letním období ale šla kriminalita dolů. Nejspíš za to může fakt, že každý víkend se po krajském městě pohybovalo více policistů,“ řekl jihočeský policejní ředitel Radomír Heřman.

Lidé také podali několik podnětů reagujících na počínání pořádkových služeb při jedné z jedenácti demonstrací, nejčastěji se ohrazovali proti zásahu policistů v civilu. „Podle zákona nešlo o stížnosti. Jednotlivé podněty se týkaly například použití teleskopických obušků, s nimiž měli zasahovat právě policisté v civilu. Nesměrovaly ale na jihočeskou policii, většinou šlo o příslušníky z jiných regionů, a tak jsem dotazy odeslal příslušnému krajskému řediteli,“ dodal Heřman, jenž podle svých slov osobně odpověděl na všechny podněty týkající se jihočeské policie.

V roce 2013 bylo na jihu Čech spácháno šest vražd. Oproti roku předešlému jejich počet klesl přesně na polovinu. Všechny byly objasněny, neobjasněné zůstávají dva činy z roku 2011 a další tři, které se staly v roce 2009 - vražda Soni Illeové z Jindřichova Hradce, nález novorozence v Hořicích na Šumavě a smrt neztotožněného Ukrajince, kterou řeší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Policejními ‚pomníčky‘ z roku 2007 jsou pak nálezy těla muže v Orlíku a mrtvé prostitutky na Lipně.

Loupežím na jihu Čech v roce 2013 dominovaly pouliční loupeže (158 případů), bankovní instituce byly vykradeny pouze dvakrát. Nejvíce se přepadává na Budějcku, na opačném pólu statistiky je Táborsko. Čtrnáct loupeží si jejich oznamovatelé vymysleli. Výrazně přibylo krádeží jízdních kol a vybavení nehlídaných objektů, jako jsou například stodoly, dílny nebo kůlny. Obětí znásilnění bylo čtyřicet, o dvě méně než předloni, policisté evidují 146 vloupaček do bytů a 315 ukradených aut (o 70 víc než v 2012).

„Rodinné domy sem jezdily vykrádat skupiny ze Zlína a Hradce Králové. Přibylo také vloupaček do chat a škol, odkud parta místních brala počítače a další vybavení. Mezi ukradenými auty jsou hlavně starší vozy koncernových značek Volkswagen a Škoda, zejména model Octavia. Zloději je pak rozprodávají na náhradní díly nebo odváží po kusech do sběrných surovin,“ řekl náměstek ředitele Miroslav Krejčí.

Od roku 2009 došlo k nárůstu případů výroby a držení drog, který způsobuje především velká poptávka z Německa. Většinu případů dokáže odhalit sama policie na základě vlastního šetření, s oznámením na tuto trestnou činnost se strážci zákona prakticky nesetkávají. Objasněnost na jihu Čech dosahuje 90 procent.

„Drogy jsou velkým zdrojem příjmů, vařit pervitin není nic složitého. Mnozí tomu podlehnou, když vydělávají od zahraničních zákazníků spoustu peněz. Daleko horší situace je na Plzeňsku a Karlovarsku. Nejrozšířenějšími drogami u nás jsou pervitin a marihuana,“ dodal Krejčí.

V minulém roce se také často mluvilo o takzvaném skimmingu, kdy pachatelé instalovali na bankomaty zařízení ke zkopírování údajů z magnetického proužku platební karty bez vědomí jejího držitele. Tyto údaje následně nahráli na novou padělanou kartu. „Měli jsme tady čtyři party Rumunů, tři jsme chytili, jsou ve vazbě a budou odsouzeny. Jinak se našemu kraji spíš vyhýbají,“ potvrdil náměstek.

Během uplynulých dvanácti měsíců jihočeští policisté vyhlásili pátrání po 1 371 osobách, 1 460 se podařilo vypátrat. Více nalezených je způsobeno dodatečným nalezením lidí z minulých let. Celková hodnota zajištěného majetku z trestné činnosti vloni činila více než 202 miliony korun. Dva policisté v roce 2013 řady sboru nuceně opustili kvůli porušení slibu a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Vnější službu jihočeské policie má na starosti náměstek ředitele Roman Bláha, do jehož kompetence spadá například pořádková policie, to znamená všichni pracovníci obvodních oddělení po celém kraji. Ti v roce 2013 zpracovali 12 325 trestných činů a 40 216 přestupků. Jejich kolegové z dopravní policie řešili celkem 3 557 dopravních nehod, z toho 54 bylo smrtelných. To je nejméně od roku 1997. Při haváriích bylo 208 lidí zraněno těžce, 1 797 lehce. Pod vlivem alkoholu došlo k 338 střetům.

„Celkový nárůst počtu dopravních nehod je způsoben tím, že ještě v roce 2012 se drobné kolize na parkovištích nemusely evidovat na záznam o dopravní nehodě, takzvaný euroformulář, nýbrž jen jako poškození vozidla. Kolem 85 procent nárůstu je způsobeno právě těmito malými šťouchanci,“ vysvětlil Roman Bláha a dodal, že nízký počet smrtelných nehod vyhodnotili experti jako velmi pozitivní číslo.

V roce 2013 policisté odhalili a v blokovém řízení vyřídili 34 893 přestupky a 1 809 oznámili správním orgánům. Byly uloženy pokuty v hodnotě za více jak 17 milionů korun. Za zmínku určitě stojí i skutečnost, že na území Jihočeského kraje je 67 657 legálně držených zbraní, které patří 25 537 držitelům zbrojních průkazů. „Ve druhé polovině letošního roku dojde k takzvané amnestii nedovoleného ozbrojování, kdy mají všichni možnost vrátit nelegálně drženou zbraň beztrestně,“ doplnil Bláha.

Cílem jihočeské policie v roce 2014, která bude pracovat s obdobným rozpočtem jako vloni, je podle krajského ředitele Radomíra Heřmana udržet kriminalitu na takové úrovni, aby celkový počet deliktů nestoupal. „Rovněž chceme zachovat dobré statistiky nehodovosti a posílit dálniční oddělení v Chotovinách dalšími sedmi lidmi, aby se tam mohly sloužit služby. V oblasti hospodaření hodláme dostavět integrované operační středisko, prodat budovu na Mariánském náměstí a přesunout se na Plavskou a během léta opustit také osmipatrový panelák u nádraží v Českých Budějovicích. Všechny tyto kroky podnikáme z důvodu hospodárnosti,“ vyjmenoval policejní ředitel Radomír Heřman.

Nově bude letos do služebního poměru na jihu Čech přijato čtyřicet policistů. Ani jeden z nich ale neskončí na úřednickém místě, nýbrž oblékne uniformu. Třetina nastoupí k dopravní policii, zbytek bude působit u pořádkové policie. „Na tak velký kraj to není žádné převratné číslo, samozřejmě bych přivítal i další lidi navíc. Snažíme se doplňovat takové posty, po kterých veřejnost nejvíce volá. A jaký je můj dlouhodobý cíl? Aby naši kluci v jistých situacích udrželi nervy na uzdě a pokud možno na ně nebyly oprávněné stížnosti,“ uzavřel krajský šéf policistů hodnocení minulého roku s výhledem do budoucna.

Štítky Policie ČR, Jihočeský kraj, statistika 2013, hodnocení uplynulého roku, Radomír Heřman, kriminalita, policie, Česko, trestný čin, Miroslav Krejčí, Praha, Volkswagen, České Budějovice, Útvar pro odhalování organizovaného zločinu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na jihočeských silnicích vloni zemřelo nejméně lidí za 16 let  |  Krimi  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.