Jihočeským kriminalistům se povedl husarský kousek. Jako první u nás dokázali před časem odhalit počítačovou kriminalitu velkého rozsahu, kterou měli na svědomí dva muži z Pardubicka žijící v Dominikánské republice. Oba díky svým nekalým praktikám vydělali miliony korun.
Policejní specialisté na hospodářskou trestnou činnost přišli na zoubek pachatelům, kteří si přes internet na dálku z Karibiku zřizovali webové stránky působící dojmem solidního internetového obchodu. Tyto e-shopy nabízely nejrůznější zboží, především elektroniku.
„Důvěřiví zákazníci si zboží objednali a pak udělali tu chybu, že poslali peníze prodejci předem. Zboží jim však nebylo dodáno a nikdo s nimi ani následně nekomunikoval. Pachatelé tímto způsobem podvedli na šest stovek lidí, a přestože nejčastěji zákazníci nakupovali zboží v hodnotách 1000 až 5000 korun, přišli si oba muži na několik milionů korun,“ řekla mluvčí Policie ČR Štěpánka Uhlířová.
Celý příběh začal již před několika lety, kdy dvojice podvodníků spáchala na území České republiky několik trestných činů. Starší sedmatřicetiletý muž měl za sebou podvody s automobily, jeho o dva roky mladší parťák právě internetové podvody. Byli však odhaleni. Aby utekli spravedlnosti, odletěli do Dominikánské republiky, kde se rozhodli pokračovat v internetové kriminalitě.
Od srpna do prosince loňského roku založili nejméně dva falešné internetové obchody www.cesky-obchod.eu a www.superslevy.net. „Při vytváření stránek používali stejné šablony, e-shopy tak vypadaly podobně. Zboží, které nabízeli, bylo přibližně o 20 % levnější než v jiných internetových obchodech, tím si samozřejmě zajistili patřičnou pozornost a zájem zákazníků. Navíc si zaplatili privilegium, aby se právě jejich e-shopy objevovaly v internetových vyhledávačích na prvních místech,“ dodala Uhlířová.
Aby všechno vypadalo legálně, vytipovali si a oslovili několik takzvaných bílých koní z České republiky, přes které tyto obchody fungovaly. Většinou se jednalo o ženy, které přes internet sháněly zaměstnání. Pachatelé je e-mailem či přes Skype oslovili a pod vymyšlenou historkou je požádali o to, aby si zřídily bankovní účet.
„Ve vymýšlení historek byli velmi vynalézaví, například používali historku o tom, že se rozvádí a potřebují ukrýt peníze před manželkami. Zákazníci e-shopů pak právě na tyto účty posílali platby za objednané zboží. Peníze, které se tam následně objevily, pak bílí koně přeposílali pachatelům,“ objasnila praktiky podvodníků mluvčí jihočeských policistů.
Získané finanční prostředky oba muži používali pro svou osobní potřebu, v Dominikánské republice totiž žili velmi nákladným životem. I když životnost podvodných elektronických obchodů byla jen několik týdnů, stačilo to podvodníkům k tomu, aby vydělali ohromné částky.
Podařená dvojice se snažila svou trestnou činnost zamaskovat například použitím nejrůznějších krycích jmen. Kriminalisté přišli na jejich stopu také díky tomu, že si webhosting a doménu zaregistrovali u poskytovatele z Českobudějovicka.
Na oba muže byl nyní vydán celosvětový zatykač. Díky spolupráci našich kriminalistů s policisty z Dominikánské republiky byli pachatelé zadrženi a eskortováni už počátkem tohoto roku do Prahy na Letiště Václava Havla.
„Kriminalisté dále zjistili, že kromě dvou výše uvedených e-shopů měla dvojice připravené spuštění dalších obdobných stránek v České republice, ale také na Slovensku a Německu. Včasný zásah jihočeských kriminalistů tak zabránil páchání trestné činnosti a vzniku dalších nemalých škod. Oba podvodníci jsou ve vazbě,“ uzavřela Štěpánka Uhlířová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám