Nové srdce jihočeské policie. Tak se dá nazvat integrované operační středisko, které dnes (1. října) bylo slavnostně představeno veřejnosti, médiím a spolupracujícím partnerům. Jihočeská policie se má čím chlubit. Disponuje největším operačním sálem v Čechách. Jeho rozloha je 357 metrů čtverečních.
Integrované operační středisko, do kterého je z celých jižních Čech soustředěna policejní linka 158, vyrostlo v nových prostorách nástavby nad jídelnou. Nachází se v objektu Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, které sídlí na Lannově třídě. V této chvíli je již plně funkční.
„Jsem rád, že se na úrovni Jihočeského kraje uzavírá budování integrovaných operačních středisek. Podobna střediska má hasičský záchranný sbor či zdravotnická záchranná služba. Je to signál toho, že jsou jižní Čechy snad bezpečné, že jsou koordinované z těchto integrovaných operačních center a že funguje dobrá spolupráce mezi složkami integrovaného záchranného systému,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Jiří Zimola se účastnil společně s prvním náměstkem policejního prezidenta Martinem Vondráškem a krajským ředitelem jihočeské police Milošem Trojánkem dnešního slavnostního otevření. K tomu došlo za plného provozu přímo v hlavní místnosti integrovaného operačního střediska. Mezi desítkami návštěvníků nechyběli ani hosté ze zahraničí.
Realizace celého projektu byla velmi náročná. Trvala několik let a ještě nekončí. Jak zmínil Miloš Trojánek, budování integračního operačního střediska zahájil již bývalý ředitel jihočeské policie Radomír Heřman.
Projekt má tři etapy. Od června 2010 do listopadu 2013 byla zahájena takzvaná stavební připravenost a byly pořízeny HW technologie. Druhá etapa hned navázala a skončila letos v srpnu. Během ní byla dokončena stavební část a montáž technologií, výpočetních systémů či radiostanic. Třetí etapa začala v září a předpokládá se, že potrvá až do června 2015. Jejím cílem je propojení nového integrovaného operačního střediska s Národním informačním systémem IZS.
Celý projekt, který je financován z rozpočtu Policie ČR a spolufinancován z prostředků Evropské unie, přičemž jeho celková hodnota je téměř 77 milionů korun, by měl přispět ke zvýšení ochrany životů, zdraví a majetku občanů. Měl by zajistit větší akceschopnost policie, a to především v případě hrozby či řešení mimořádné události nebo krizové situace.
„Činnost integrovaného operačního střediska zajišťuje bezmála osm desítek zkušených policistů s praxí získanou ve výkonu služby na operačních střediscích jednotlivých územních odborů jihočeské policie," zmínil policejní mluvčí Jiří Matzner.
Integrované operační středisko také mimo jiné poskytuje moderní zázemí pro krizový štáb ředitele krajského ředitelství.
A na závěr zajímavá statistika. „Ročně odbaví operační středisko jihočeského policejního ředitelství více jak 130 tisíc hovorů na linku 158. Na každé telefonické oznámení je zpravidla reagováno výjezdem policejní hlídky. Měsíčně tak jihočeští policisté reagují na zhruba 11 000 oznámení. Nejzatíženější částí kraje je Českobudějovicko,“ uvedl Jiří Matzner.
Foto: archiv Policie ČR
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Netvrdím, že můj názor je správný a nechci jej nikomu vnucovat, ale nejsem zastáncem tzv. „krajů“. Prý větší akceschopnost policie a to především v případě hrozby či řešení mimořádné události nebo krizové situace. Řízení většího územního celku z jednoho pracoviště není žádnou výhrou. Kdyby to bylo tak skvělé, tak můžeme všechna krajská operační střediska zrušit a sloučit je do jednoho celorepublikového, proč neřídit celou policii z jednoho místa a nebo dokonce rovnou všechny tísňové linky? Protože je to nesmysl. Možná to přináší lepší ucelenější přehled o dění v kraji, nicméně koordinace jako taková už nejspíše pokulhává. Jednoduše řečeno, trvá déle „předávání informací“ a občan v tísni bude holt „čekat déle“, než se dočká. Rád bych se mýlil…
Ještě zmíním jednu věc, která s tímto přímo nesouvisí. Dříve co se týče poznávacích značek vozidel, měl každý okres své, zavedením krajů bylo toto zrušeno, dnes mají celé jižní Čechy na registrační značce „Céčko“ a nikdo neví odkud přesně to či ono vozidlo je, je tím zaručena větší anonymita a i lepší prostředí pro trestnou činnost…