sobota 19. června 2021 Leoš

Rok od komunálních voleb optikou Milana Brabce z HOPB

Poté, co jsme rozeslali všem budějckým zastupitelům anketní otázky, týkající se jejich činnosti v zastupitelstvu a zkoumající jejich názory na nejproblematičtější oblasti komunální politiky, dostalo se nám jedné velmi zajímavé odpovědi. Jde o odpověď klubu zastupitelů za HOPB, kterou nám zaslal Milan Brabec, místopředseda hnutí Občané pro Budějovice. Jeho vyjádření, na které musíme reagovat, publikujeme v plném znění.

Vážená Drbno,

jménem klubu zastupitelů HOPB Vám sděluji, že nemáme zájem odpovídat na Váš dotazník. Považujeme totiž Budějckou drbnu za velmi neseriózní portál, který si o deklarované nezávislosti a objektivitě může nechat jenom zdát, neboť nesplňuje její základní předpoklady:

1. Má nejasné majetkové pozadí (vždy musí být zřejmé, kdo za periodikem stojí, aby bylo možné vyloučit postranní zájmy).

2. Její autoři jsou z většiny anonymní, což je přímo výsměch všem seriózním novinářům, kteří si za svou náročnou prací stojí svým jménem i tváří.

3. Ve svých „investigativních odhaleních“ vůbec nemá snahu získat vyjádření druhé strany, i když je to ta nejzákladnější povinnost každého novináře.

Jak však Drbna naznačuje již svým názvem, seriózní novinářská práce jejím cílem vlastně vůbec není – jde jí o to šířit drby a pomluvy. Není náhodou, že cílem těchto drbů a pomluv je ve valné a takřka výhradní míře hnutí Občané pro Budějovice. Odkud vítr vane, nasvědčuje vzájemné přejímání obsahů s Modrými novinami.cz, provozovanými jihočeskou ODS, jakož i exkluzivní prostor, jaký Drbna poskytuje Pavlovi Dlouhému a jeho vazalům.

Samozřejmě můžete naše gesto vykládat tak, že se nechceme zodpovídat voličům (a vůbec mne nepřekvapí, pokud tak učiníte – bude to přesně v duchu výše uvedeného). Opak je však pravdou. Odpovíme rádi na otázky jakémukoliv médiu, které je skutečně seriózní a objektivní, stejně tak i občanům.

Veškeré informace o naší činnosti, včetně ohlédnutí našich zastupitelů za uplynulým rokem a jejich vyjádření k tématům, která Drbnu tak zajímají, najdou občané Českých Budějovic na našich webových stránkách  www.obcaneprobudejovice.cz.

Očekávám, že mé vyjádření zveřejníte v plném rozsahu, jak jste deklarovali.

Milan Brabec, místopředseda hnutí Občané pro Budějovice

P.S.: Někteří naši zastupitelé na váš dotazník odpověděli. Učinili tak z vlastní iniciativy dříve, než jsme se na klubu shodli, že odpovídat nebudeme. A je to zcela v pořádku, protože v našem klubu nikomu nic nezakazujeme.

Pan Brabec nám následně zaslal ještě jednu reakci:

Dále Vám chci oznámit, že jsem se v žádném případě neregistroval na vašich stránkách, jak je uvedeno v patičce vašeho hromadného e-mailu: Takové jednání lze považovat za spam, žádám proto o nápravu.

Reakce redakce Budějcké Drbny

Vážený pane Brabče,

vlastníkem portálu Budějcká Drbna je TRIMA CB s.r.o., která má naprosto jasné statutární orgány. Tyto údaje jsou velmi jednoduše dohledatelné na titulní straně v tiráži. Vámi uváděné základní novinářské pravidlo „Budiž slyšena druhá strana“ plně respektujeme. Stejně tak ale respektujeme právo druhé strany „nechtít být slyšena“.

Z obsahu Modrých novin je zřejmé, že přejímají články různých médií, tedy i Budějcké Drbny. Jde o záležitost zcela jednostrannou, Budějcká Drbna z Modrých novin nepřevzala ani jeden článek. Budějcká Drbna zveřejnila s Pavlem Dlouhým jeden rozhovor v rámci aktuálního seriálu článků o projektu splavnění Vltavy. Jestli je jeden rozhovor považován za exkluzivní prostor, pak jsme tentýž prostor poskytli i dalším nejméně čtyřiceti lidem včetně členů HOPB – sportovcům, hudebníkům, hercům, politikům, odborníkům různých profesí, takže vítr jistě vane i od nich a nepochybně nabírá sílu tajfunu. Otázkou zůstává, vazaly koho se stali členové klubu HOPB, kteří se museli podřídit rozhodnutí, že na otázky Budějcké Drbny nemohou reagovat individuálně?

Jsme velice potěšeni, že výsledkem nezájmu klubu HOPB odpovědět na otázky Budějcké Drbny je souhrnný materiál odpovědí všech zastupitelů HOPB. Tímto děkujeme pánům Ratajovi a Boudovi za to, že věnovali čas našemu portálu individuálně, na základě vlastního svobodného rozhodnutí.

Poté, co jsme 3. října odeslali anketní e-mail všem zastupitelům města České Budějovice, jste identickou anketu zveřejnili za osm dní na vlastním webu. Těší nás, že jsme vás svými otázkami k vzniku tohoto souhrnu inspirovali.

Na závěr musíme dodat, že podle Zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, se za nevyžádanou poštu, tj. spamem rozumí pouze obchodní sdělení, což rozhodně položení otázek od média zastupitelům, kteří jsou přímo zodpovědní voličům, není.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zdeněk Solfronk

asi se potrefené husičky ozvali, jestli jim vadí, nepodepsané hlasovací lístky ve volebních urnách stačí dál psát tyto stanoviska!!!! občan je anonymním na rozdíl od politika tak by bylo vhodné i na anonymní dotaz odpovědět,(samozřejmě soukromí respektuji) Vaše otázky se mi nezdáli nijak neslušné proto stanovisko HOPB nechápu, občan si přece může na vše udělat názor svůj. Jako občan Českých Budějovic děkuji za odpovědi všem členům radnice napříč politickým spektrem.

pondělí, 5. prosince 2011, 17:08

Frank Flint

Trochu jak za starejch časů ne? My rozhodnem, kdo je hoden a kdo ne ... a pak čórnout anketu na svůj web? Pěkný no ...

středa, 30. listopadu 2011, 09:24

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.