pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Soud snížil jihočeskému vyděrači bezdomovců trest

Rastislav Lacko, jeden ze tří členů gangu obchodujícího s lidmi bez domova, uspěl u odvolacího soudu. Vrchní soud v Praze mu snížil původní desetiletý trest na osm a půl roku vězení. Odvolání ostatních, kteří bezdomovce vydíráním nutili pracovat, soud zamítl.

Skupina tří mužů ze Slovenska vydírala v jižních Čechách bezdomovce a nutila je pracovat na stavbách v neúnosných podmínkách. Za obchod s lidmi českobudějovický soud trojici původně potrestal deseti a čtyřmi lety vězení a čtyřletou podmínkou, proti čemuž se obžalovaní odvolali. Vrchní soud snížil trest pouze Rastislavu Lackovi, Zdeněk Lacko byl pravomocně odsouzen ke čtyřem letům vězení a Tomáš Kubaloš vyvázl s tříletou podmínkou.

Podle obžaloby Rastislav Lacko, který dostal nejvyšší trest, nabízel na Hlavním nádraží v Praze i na jiných místech práci bezdomovcům a cizincům v tísnivé sociální situaci. Sliboval jim výdělek 80 až 150 korun na hodinu za práci na stavbách.

Následně je odvezl do Českých Budějovic, kde je ubytoval na ubytovnách a sebral jim doklady. Pracovat pak museli od pondělí do neděle i ve dvanáctihodinových směnách za 150 korun za den. Podle českobudějovického soudu tímto způsobem Lacko vydělal přes 11 milionů korun.

Dělníci neměli uzavřené žádné smlouvy, ani za ně obžalovaní neplatili pojištění. Pokud si stěžovali, slíbili jim obžalovaní další peníze nebo jim vyhrožovali a fyzicky je napadali.

Proti původnímu rozsudku, který počítal se ziskem obžalovaných ve výši 30 milionů, se všichni tři odvolali. Na jejich popud pak odvolací soud vrátil případ k novému projednání, při kterém snížil krajský soud sumu na 11 milionů, ale tresty mužům ponechal stejné, ti se proto znovu odvolali. Vrchní soud v Praze proto případ projednal podruhé a Rastislavu Lackovi trest snížil na 8,5 roku.

„Soud vyhověl odvolání obžalovaného v tom, že trest je nepřiměřený a uložil trest mírně nad spodní hranici sazby,“ uvedl soudce Jiří Zoula.

Rozsudek je pravomocný, přípustné je pouze dovolání k nejvyššímu soudu.

Napsal Daniel Juřička, Mediafax

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.