úterý 12. listopadu 2019 Benedikt

Festival Vltava žije: Nadšení i zklamání

Velkolepé, grandiózní, monumentální... Naplnění těchto slov čekali návštěvníci akce s názvem Vltava žije, která se v Budějcích uskutečnila minulý pátek.

Na obří laser show lákaly transparenty již dlouho před uskutečněním události. Celkově vzato se jednalo o premiérový ročník audiovizuálního festivalu na vodě. Diváci se mohli těšit na projekce do vodní stěny, virtuózní hudební vystoupení, zmíněnou laser show, příběh jižních Čech, zajímavé soutěže a atrakce pro děti, koncert oblíbené kapely Toxique nebo ohňostroj.

Jenže kvůli velkému počtu přihlížejících, kteří se pod Dlouhým mostem sešli, přišla kritika celého festivalu. „Bylo to jedno velké zklamání. Spousta lidí a skoro nikdo nic neviděl,“ avizuje na Facebooku Budějcké Drbny jedna z návštěvnic festivalu Jana Němcová.

Negativní komentáře mezi lidmi bohužel převažovaly, a tak Budějcká Drbna dala prostor Igoru Mahalovi, PR manažerovi pořádající agentury Art4Promotion.Výpravnost audiovizuální show Vltava žije dosahovala evropských parametrů. Jak projekce do vodní stěny, kterou se chlubí světové metropole, například Tokio, tak i prostorová laser show, kterou na Vltavě mohli diváci vidět, byly realizovány s těmi nejlepšími technologiemi,“ říká Mahal.

A vzápětí ještě pokračuje: Večerní audiovizuální show byla pro první zahajovací ročník, zdůrazňuji zahajovací, ve všech městech koncipována stejně na odhadovaný počet přibližně třech tisíc diváků. Účast v Českých Budějovicích ale byla na první ročník festivalu nečekaně obrovská, podle odhadů přišlo kolem patnácti tisíc návštěvníků jen na večerní show. Na tento počet však nebyla show koncipována, a tak nás samozřejmě mrzí, že jsme nemohli zajistit dobrý výhled na všechny části představení úplně všem divákům..

Klíčovou součástí festivalu v Českých Budějovicích bylo 1. Setkání dětí z jihočeských dětských domovů a pěstounských rodin. „Ano, tahle akce byla opravdu nedílnou součástí festivalu. Dětské domovy a pěstounské rodiny už roky podporujeme a moc nás těší, že přijeli téměř všichni, společně s námi si užili fajn odpoledne a odvezli si nejen dárky, ale hlavně zážitky a nové kamarády. I zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi bylo pro všechny zdarma. Kdo tam byl, tak ví, že dorazily stovky dětí a na všechny se dostalo jak se zábavou, tak i dárečky. Celou atmosféru festivalu pak podtrhla Klára Vytisková s Toxique,“ doplňuje na obhajobu celé akce.

Některé negativní ohlasy obsahovaly mimo pochybností nad organizací i tvrdou kritiku na adresu města. To kvůli finanční podpoře, kterou zastupitelé pořadatelům poskytli. „To se zase město jednou vytáhlo. Lidé začali odcházet už po deseti minutách. Nikdo nic neviděl, při promítání byly velké pauzy, kdy se nic nedělo, prostě se show to nemělo vůbec nic společného. Kolik to asi tak stálo? Příště ať páni radní použijí peníze na něco užitečnějšího,“ vyjadřuje se k akci jedna z návštěvnic Yvetta Malechová.

Jak to opravdu bylo s penězi, to opět vysvětluje Igor Mahal. Co se týká financování festivalu, musíme upřesnit, že akci z více než 95 procent podpořili reklamní partneři ze soukromých zdrojů. Finanční účast města České Budějovice na festivalu byla v poměru celého rozpočtu symbolická a kraj se na akci přímo finančně nepodílel. Vstupné jsme vybírat nechtěli a ani do budoucna nechceme, konstatuje Mahal.

Pořadatelé chtějí, aby audiovizuální show Vltava žije byla pro všechny. Pokud o tuto formu festivalu bude takový zájem, jaký letos zaznamenali, přizpůsobí v příštích ročnících koncepci pro opravdové davy tak, aby vidělo i velké množství diváků.

„Vytvoření festivalu bylo čistě naší iniciativou, a protože jsme v Českých Budějovicích doma, bylo nám líto nechat si veškerou audiovizuální techniku jen pro firemní akce. Chtěli jsme připravit zážitek i vám všem, veřejně a zdarma,“ líčí Igor Mahal.

„Měli jsme k dispozici kolem osmi tisíc metrů čtverečních plochy, nakonec jsme zaplnili nejen parkoviště a okolí, ale také Dlouhý most a samotnou náplavku. Chápu proto rozhořčení některých diváků, že neměli dokonalý výhled.

Jak už bylo zmíněno, pro zahajovací show jsme v žádném případě nečekali takové množství diváků, a i když vstup na festival byl bezplatný, uděláme příště vše pro to, aby viděli všichni. Už víme, jak koncepci upravit. Je nám ovšem jasné i to, že každému se nikdy nezavděčíme. S tím se musíme smířit...“ dodává nakonec zástupce pořádající agentury.

Foto a video (1): Art4Promotion
Video (2): Hawky

Štítky Vltava žije, audiovizuální show, Toxique, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hawky

Jako divák musím pochválit skupinu Toxique. Bohužel tím pro mě kulturní zážitek skončil. Natřepání křidélek prvního muže Budějc za pískotu diváků, dlouhé čekání na samotnou produkci a produkce sama byla velkým zklamáním. Delší prodlevy mezi jednotlivými obrazy a lidičky co v průběhu z plochy houfně odcházeli alespoň do stanu na pivo mi dávali za pravdu, že nejsem sám, komu se představení nelíbilo. Kdo neměl žebřík, nebo nebyl v předních řadách, na náplavce viděl pouze malou část vodní stěny.....a když mi moje děti řekly, že chtějí domu, že je to nudí, tak jsem je spolu se spoustou ostatních přihlížejících poslechl a odešel. U hvězdárny jsem zhlédl několikaminutový ohňostrůjek a přemýšlel nad tím, co to vlastně celé mělo znamenat. Pořádající agenturu musím, abych byl objektivní, pochválit za milý zážitek spojený s vypouštěním balonků přání dětí z dětského domova. Ať se dětičkám jejich přání splní.

čtvrtek, 13. září 2012, 08:48

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.