Město lidem, lidé městu. Pod tímto názvem se skrývá pouliční slavnost, která se uskuteční příští pátek a sobotu v Budějcích. Hlavním centrem bude Krajinská ulice, ale program zahrnuje i Piaristické náměstí a Sokolský ostrov. O akci se rozpovídal Robin Mikušiak z organizačního týmu.
Festival je poměrně originální záležitostí. Jak byste ho definoval několika větami?
„Nejraději mám definici multižánrové pouliční slavnosti. A to proto, že se snažíme oslovovat umělce, kteří na ulici vystupují, nebo se na ni hodí. Nechceme velká pódia a silné aparáty. Ty se zase nehodí do centra města. Většinou... K dokonalosti akce nám však chybí větší zapojení místních obyvatel a podnikatelů z oblasti, kde se akce koná. Strašně by se mi líbilo jejich aktivní zapojení, jako je tomu třeba v Praze na akci Zažít město jinak.“
Dá se říct, co bude vrcholem akce? Co je pro vás prioritou?
„Pro každého může být top něco jiného. Pro děti to budou určitě znovu workshopy, pohádky a obří loutka. Pro ty, co mají rádi nový cirkus, zřejmě nejlepší český soubor tohoto žánru La Putyka, který odehraje pět představení. Velmi zajímavé bude vystoupení Jihočeské filharmonie. Já osobně se moc těším na obří skulpturu od umělce Michala Trpáka a na spojení tanečního DJ Akvamen a VIBESorchestra. Zatím jsme neinzerovali to, že dorazí i trojnásobný mistr světa v bike trialu Petr Kraus, což bude určitě také velké pokoukání. Předpokládám, že bude vysoká návštěvnost i v sobotu večer u slepého ramene při pouštění Vodních lampionů štěstí. Prioritou by měla být atmosféra, pohoda a dobrá nálada. Akce by měla tak nějak sama plynout, nikde moc nevyčnívat a přesto nabídnout co nejvíc.“
Proč zrovna Krajinská ulice?
„Protože se zdála našemu týmu nejlepší. Zároveň je velká a historicky se v ní korza pořádala.“
Krajinské korzo představí hlavně umělce z Českých Budějovic. Můžete zmínit nějaká jména či soubory, které vás svojí kvalitou překvapily a rád byste na ně upozornil?
„Nejvíc mě překvapují spolky, sdružení i jednotlivci, kteří pracují s dětmi a pro děti. Hřiště bez bot, Labyrint, Objevárium, Kredance, Výtvarný atelier TVOR, Debrujáři. Upozornit bych chtěl na Cirkus Tety, Wildstick a Extraditables.“
Je akce zaměřená na celé rodiny s dětmi?
„Absolutně. Nicméně zábavu si najdou i mladí, hledající moderní sound a zábavu. Je to opravdu pro všechny, kteří hledají dobrou akci v centru města.“
Jestli jsem pochopil dobře, do programu se mohou aktivně zapojit i obyvatelé Krajinské ulice. Jakým stylem?
„V podstatě jakkoliv. Je to ale složité. Nejsme v Praze, kde se lidé z ulice automaticky zapojují, vyndají ven stoly, židle, jeden něco upeče, druhý lidem zahraje na housle a třetí vyrobí dekorace. Žijeme v jižních Čechách a tato bezprostřednost tu moc nefunguje. V Praze to samozřejmě dobře funguje ve spojení s cizinci tam žijícími.“
Plánujete také exkurze do Komerční banky.
„Ano. V průběhu soboty budou moci návštěvníci absolvovat komentovanou prohlídku vnitřních částí budovy Komerční banky, což je jedinečná příležitost dostat se do míst, která jsou normálně zavřená.“
Finální tečka se uskuteční na Sokolském ostrově, kde budou vypuštěny lampiony štěstí, jak jste už zmínil. Důležitou informací je, zda si lidé mají přinést své lampiony, nebo zda budou k dostání přímo na místě?
„Již nyní jsou k dostání v Papírnictví Plojhar a jednáme o prodeji v infocentru magistrátu. Prodávat se budou i v Krajinské ulici. Minulý rok byly vyprodány ještě dřív, než se setmělo. Proto doporučuji zajít k Plojharům.“
Jakou předpokládáte návštěvnost a jak se akce vydařila v minulém roce?
„Máme pouze odhady, ale návštěvnost byla několik tisíc. Možná osm. Snad se k tomuto číslu přiblížíme i tento rok.“
Foto: archiv Robina Mikušiaka
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.