Počasí dnes5 °C, zítra3 °C
Pátek 3. února 2023  |  Svátek má Blažej

Brankáři Dynama nedostali gól 444 minut. Pokořili historický rekord v neprůstřelnosti

Famózní vstup budějovických fotbalistů do jarní fáze sezony přinesl i jeden zápis do historických tabulek. Série čtyř zápasů v řadě bez inkasované branky totiž překonala historický rekord Dynama v počtu minut bez inkasovaného gólu. Dosavadní maximum držel brankář Petr Skála z roku 1986, který neinkasoval 443 minut v řadě. Dvojice budějovických brankařů Jaroslav Drobný a Vojtěch Vorel po zápase v Liberci tento rekord překonali přesně o jednu minutu.

Současní brankáři Dynama inkasovali gól naposledy 20. ledna v dohrávaném zápase 14. kola proti Příbrami. Středočeši se prosadili v 6. minutě hry a od té doby už gól Dynamu nikdo nevstřelil. Oba strážci budějovické svatyně si vytíženost během tohoto období rozdělili rovnoměrně. Proti Příbrami chytal Jaroslav Drobný, zápasy s Teplicemi a na Slovácku odchytal Vojtěch Vorel a poslední dvě utkání proti Baníku a v Liberci chytal znovu Jaroslav Drobný. Po závěrečném hvizdu zápasu v Liberci se minutáž bez inkasované branky zastavila přesně na 444 minutách.

Shodou okolností dosavadní rekord Dynama čítal 443 minut. Držel ho Petr Skála, který prožíval mimořádné období na přelomu sezon 1985/86 a 1986/87. „Pamatuji si na to dobře. V sezoně 1985/86 jsme do posledních kol bojovali o záchranu a v úplném konci sezony jsme vyhráli 5:0 nad Chebem, potom jsme uhráli klíčovou remízu v Košicích a sezonu jsme zakončili domácí výhrou nad Prešovem 2:0. Na začátku další sezony jsme vyhráli nad Trnavou 1:0," vzpomínal bývalý budějovický brankář.

Jeho série skončila nepovedeným utkání na hřišti Dunajské Stredy. „Ve druhém kole sezony 1986/87 jsme prohráli na hřišti Dunajské Stredy 0:4. Zápas se nám tehdy vůbec nepovedl a já byl navíc po gólu na 0:4 v 68. minutě střídaný. Dnes s úsměvem vzpomínám na to, že mě trenér Smolík tehdy už za takového stavu dvacet minut před koncem střídat nemusel," dodal pobaveně.

Nový rekord, který vytvořila aktuální brankářská dvojice černobílých, ho potěšil. Rozhodně není nijak rozmrzelý, že o historický počin přišel. „Jsem hrdý na to, jak se klukům daří. Hra týmu je opravdu výborná, a to nejen směrem do defenzivy. Vůbec mi nevadí, že klub překonal můj rekord z roku 1986 a týmu přeju, aby se stejně dobrou hrou prezentoval i v dalších zápasech. Vždy jsem zastával názor, že hra týmu se odvíjí od brankáře. A je skvělé, že Dynamo má teď dva výborné brankáře. Jarda Drobný má za sebou skvělou kariéru a když ho vidíte v bráně, tak o tým nemáte strach. Mladý Vojta Vorel mě velmi mile překvapil a je vidět, že z něj může být také jednou velká osobnost. Celému Dynamu přeji, aby i v dalším vývoji sezony podávalo stejně dobré výkony jako doteď," dodal.

Velkou radost z dlouhé série bez inkasované branky má pochopitelně i trenér David Horejš, který o překonání klubového milníku vůbec nevěděl. „Je to pro mě nová informace. Samozřejmě si toho moc vážíme, ale klíčové pro nás je, abychom byli úspěšní jako tým a také celý klub. Je to známka toho, že jsme posunuli," komentoval hlavní kouč.

Pevná defenziva Jihočechů vede k posunu tabulkou a pravidelnému zisku bodů. „Je třeba říct, že obrana se ustálila a hráči se měnili pouze na pozici levého obránce. Automatismy, na kterých na tréninku pracujeme, se objevují i v zápasech a odráží se to na výkonech i výsledcích. Jsem moc rád, že jsme takhle dlouho neinkasovali. Několikrát jsem říkal, že dobrá ofenziva může rozhodnout pár zápasů, ale dobrá defenziva pozitivně ovlivní celou sezonu," zdůraznil.

Velkou měrou se na rekordu podílí brankářská dvojice Jaroslav Drobný a Vojtěch Vorel, která k rekordu pomohla podobnou porcí minut. Mladší z dvojice zazářil hlavně proti Teplicím, kdy zlikvidoval pokutový kop. „Oba umí podržet mužstvo v důležitých chvílích. Podávají velice dobré výkony, ale je to zásluha celého týmu," pochválil na závěr David Horejš.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto dynamocb.cz | Zdroj dynamocb.cz

Štítky fotbal, Dynamo, rekord, neprůstřelnost, SK Dynamo České Budějovice, Jaroslav Drobný, FC Slovan Liberec, Vojtěch Vorel, Petr Skála, 1. FK Příbram, FK Teplice, David Horejš, 1. FC Slovácko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.