sobota 25. září 2021 Zlata

Hlubocká trenérská štace Karla Váchy je u konce

Na začátku října se k Budějcké Drbně donesla zpráva, že trenér fotbalistů z Hluboké nad Vltavou Karel Vácha chtěl na lavičce čtvrtého nejúspěšnějšího týmu minulé sezony skončit. Důvodem byly aktuální neuspokojivé výsledky jeho svěřenců. Svoje rozhodnutí nakonec historicky nejlepší střelec českobudějovického Dynama přehodnotil, ale na konci podzimní části soutěžního ročníku 2011/2012 se stejně rozhodl přenechat kormidlo někomu jinému.

„Už v průběhu podzimu jsem hodlal odstoupit, ale nakonec jsme se domluvili s vedením, že ještě nějakou dobu vydržím. Řekl jsem, že se uvidí, co bude dál podle toho, kolik uhrajeme bodů a jak se změní náš herní projev. Myslím si, že už nemám na to, abych se dál zbytečně nervoval. Končím tedy po vzájemné dohodě obou stran,“ řekl v úterý odpoledne Budějcké Drbně jedenačtyřicetiletý Vácha.

Karel Vácha má za sebou v podzámčí už druhou trenérskou štaci, která trvala dva a půl roku. „Zažil jsem tady příjemné chvilky, kterých naštěstí bylo víc, ale i momenty, kdy se nám prostě nedařilo. V poslední době to nebylo podle mých představ a ani podle představ dalších lidí, kteří fotbal na Hluboké dělají,“ vysvětlil důvod odchodu bývalý trenér a pokračoval: „Nejsem zklamaný ani tak z přístupu hráčů, jako s celkovou situací ve fotbale. Mladí hráči nemají přílišné ambice, čímž neříkám, že je jim jedno, jak zápas dopadne, ale mnohdy to vzápětí po jeho skončení pustí z hlavy. To mi prostě vadí a přijde mi ztráta času věnovat se fotbalu čtyři dny v týdnu, když potom žádné výsledky nepřichází. Jsem soutěživý člověk, takže ať je to na jakékoliv úrovni, chci vyhrávat. Když tu touhu po vítězství nevidím u ostatních, jsem z toho frustrovaný.“

Slova svého kouče potvrdil také nejlepší střelec minulého ročníku krajského přeboru Lukáš Dudek, který k zisku titulu mezi kanonýry musel nastřílet patnáct gólů. „Karel Vácha chce po hráčích maximum. Pamatuji si ho ještě z jeho prvního působení na Hluboké. Byl hodně náročný, jakoby nepřepnul mezi první ligou a krajem, což je velký rozdíl hlavně v trénování, kdy hráči mají zaměstnání nebo školu, na rozdíl od profesionálních hráčů. Za poslední dva roky si však nemůžeme na nic stěžovat. Zimní příprava pod jeho velením byla vždy náročná, ale pokaždé nás výborně připravila na jarní část sezony,“ popsal Váchovy trenérské prakticky hlubocký střelec Lukáš Dudek.

I přes podzimní neúspěchy si třiadvacetiletý Dudek myslí, že osobnost Karla Váchy bude v kabině chybět. „Při zápasech je hodně emotivní, ale poslední dobou se uklidnil, i když jsme mu letos na podzim moc radosti neudělali. Snažil se nás nakopnout, ale holt když se nedaří, tak ani kdyby trakaře padaly. Po utkání, kdy se nevyhraje, je Karel Vácha zklamaný a cloumají s ním emoce. To pak většinou slízneme v šatně všichni. Do úterka to ale vydýchá a sjede nás s čistou hlavou. Umí poradit útočníkům, když jako bývalý kanonýr Dynama a elitní forvard ví, jak to vepředu chodí, takže i když jsme to tam s Pepíkem (Kuralim – pozn. red.) hrobařili, snažil se nám poradit. I ostatní kluci ho v šatně berou jako osobnost. To, že skončil, je opravdu škoda. Jsem zvědav, s jakou akvizicí nás překvapí vedení. Já osobně bych na Hlubokou nikoho netahal. Myslím si, že ve dvojici Dudek – Kerl by se soutěž zachránila rychle, nicméně příprava bude stejně jako každý rok bolet, a to i bez Karla,“ má jasno Lukáš Dudek.

A jaká bude budoucnost Karla Váchy? Nezkusí na jaře štěstí třeba v nějaké vyšší soutěži? „Kdybych chtěl do vyšší soutěže, mohl jsem to udělat už dříve. Ve fotbale budu pokračovat, ale nejspíš jenom jako člen výboru tady na Hluboké. Nebudu to tedy nijak hrotit. Jiné práce mám dost a volného času tolik nezbývá. Můj kluk hraje za Motor dorosteneckou extraligu a já jako jeden z mála rodičů tam nechodím pravidelně, takže to teď budu chtít vylepšit.“

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.