pátek 21. února 2020 Lenka

GLOSA: Samson už nemá dres. Bude na sobě ještě někdy něco mít?

„Tak už je dole.“ Ne, nestrhával se žádný komunistický pomník, ani nikdo nikam nepadal. Tato slova jen zazněla dnes ráno z úst jednoho z přihlížejících během svlékání sochy Samsona z dresu budějckých hokejistů, kteří neúspěšně bojovali ve své druhé sezoně o postup do extraligové soutěže.

Po velkolepém zahájení oslav města asi „Samík“, jak mu fanoušci Motoru začali říkat, hýbal nejvíce domácím děním. Zpočátku vypadalo všechno v pořádku, během krátkého časového období se ti, kteří dres na soše chtěli, dočkali potřebných povolení. Až se zdálo, že je to neuvěřitelné. No, ono to vlastně neuvěřitelné bylo. Všechno zlato se totiž netřpytilo...

Největší problém s celou akcí měli památkáři. Ostatně se to i čekalo. „Jakmile se socha stane centrem takového sportovního happeningu, tak všechny pozitivní i negativní emoce, které se kolem toho točí, zvyšují riziko poškození,“ říkal ředitel územní památkové správy Petr Pavelec. Ponechám na názoru každého, zda s dresem souvisely následné graffiti na kašně.

Socha jako taková originálem není, navíc si myslím, že ji nový úbor ochránil od holubů. Věřím tomu, že to i zaujalo spoustu turistů. A schválně... Kolikrát jste si za život Samsona vyfotili „nahého“? Pokud se najde zájmová skupina, která je schopna strhnout takovou masu lidí, jsem pro, aby se podobná činnost třeba i zopakovala. Jen by to vždy mělo lidem něco sdělit.

Proto bych si klidně dovedl představit podobnou výzdobu v rámci výročí města. Proč ne? Prvotní je samozřejmě ochrana památek, ale když se na to bude brát ohled, nemyslím si, že je to něco proti něčemu. Jen je potřeba získat všechna povolení, což se asi v této situaci nestalo. Ale pro koho je to poučení pro příště? A dovolí vůbec památkáři nějaké příště?

Štítky Samson, dres, Samsonova kašna, ČEZ Motor České Budějovice, radnice, město, památkáři, oslavy města, glosa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.