Počasí dnes18 °C, zítra21 °C
Sobota 18. května 2024  |  Svátek má Nataša

Mountfield vyválčil body v posledních minutách

Pokus vrátit se na pomyslné extraligové stupně vítězů se budějckým hokejistům vydařil. V dohrávce pětatřicátého kola zdolali Jihočeši houževnatý tým Vítkovic i přes to, že po většinu hrací doby prohrávali gólem kapitána Slezanů ze závěru úvodní třetiny.

První část hry nepřinesla, jak už je v Budějovicích poslední dobou zvykem, příliš pohledný hokej. Velkou šanci měl po skvělé přihrávce od Vydareného centr první lajny Pavel Kašpařík, odkrytou klec však netrefil.

Po marných pokusech obou celků skórovat a třech zahozených přesilovkách domácích udeřil úřadující vicemistr. V čase 16:18 Vítkovičtí předvedli, jak se má hrát v početní výhodě – Ujčík namazal na modrou kapitánu Jiřímu Burgerovi a ten propálil všechno, co mu stálo v cestě.

Ani ve druhé třetině nebylo k vidění moc zajímavých akcí, natož nějaký gól. Ve 25. minutě sice Motor hrál další přesilovou hru, střela Vydareného a ani dorážky Kašpaříka s Gulašem skvělého Málka v brance Vítkovic nepřekvapily. Hostující strážce brankové konstrukce držel čisté konto i po bombě Ptáčka a dorážce Mertla.

Žádný efekt nepřinesla ani téměř minutu trvající hra pět na tři, pouze Vydarený opět procvičil dosud neomylného Málka. V polovině zápasu trestuhodně zahodil další stoprocentní šanci Mertl, přestože před ním byla odkrytá brána. Budějcký útočník nastřelil jen tyčku. Těsně před druhou přestávkou vynikl i Kovář, když zlikvidoval několik nebezpečných pokusů hostujícího celku.

Hned po rozehrání třetí dvacetiminutovky měl dobrou šanci jediný střelec Burger, jenž vyslal na Kováře hodně nepříjemnou jedovku. Domácí gólman však držel svůj tým pořád ve hře. Velké horko mohlo Jihočechům být od 47. minuty, když trest dvě plus dvě minuty vyfasoval obránce Novák. Čaroděj v dresu Mountfieldu s maskou na hlavě naštěstí bombu Hrušky kryl.

Ve stále probíhajícím oslabení se ale dokázali prosadit domácí a srovnat s Vítkovicemi krok. Mikuš nahodil kotouč od modré čáry, ještě před Málkem ho tečoval Pavel Kašpařík, a bylo to 1:1. Vstřelený gól potvrdil i videorozhodčí, s nímž se jel hlavní sudí zápasu Jeřábek poradit. Vyrovnaný stav zůstal i po přesilovkových šancích Ovčačíka a Strapáče. Takřka vzápětí zahrozilo trio Gulaš – Květoň – Mertl, bohužel pro domácí měl Málek opět navrch.

Rozhodnutí přišlo v osmapadesáté minutě. Slovenský zadák Peter Mikuš vyslal na vítkovickou branku další ránu, kterou v závaru dorazil za záda gólmana důrazný Vilém Burian. Definitivní tečku za napínavým utkáním udělal devětatřicet vteřin před závěrečnou sirénou Milan Gulaš, jenž si najel s pukem od mantinelu až před brankoviště a přesnou střelou se trefil pod horní tyčku – 3:1.

HC Mountfield – HC Vítkovice Steel 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 50. Kašpařík (Mikuš), 58. Burian (Mikuš, Kašpařík), 60. Gulaš (Květoň, Němeček) – 17. Burger (Ujčík). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler – Bláha, Kostka. Vyloučení: 9:10. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 34:28. Diváci: 3604.

HC Mountfield: Kovář – Novák, Vydarený, Ptáček, Kranjc, Němeček, Mikuš, Kolarz – Horna, Kašpařík, Šimánek – Gulaš, Langhammer, Květoň – Kuchejda, Mertl, Burian – Švihálek, Červený, Marek, od 27. minuty navíc Pšurný. Trenér František Výborný.

HC Vítkovice Steel: Málek – Malík, Kudělka, Kasík, Voráček, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Koma – Ujčík, Burger, J. Káňa - T. Káňa, Štefanka, Szturc – Pohl, Hruška, Klimek – Šedivý, Strapáč, Hlinka. Trenér Mojmír Trličík.

Štítky Mountfield Hradec Králové, MFK Vítkovice, Madeta Motor České Budějovice, Pavel Kašpařík, Milan Gulaš, Peter Mikuš, Jiří Burger, Vilém Burian, HC Vítkovice Ridera, František Výborný