Počasí dnes14 °C, zítra17 °C
Úterý 7. května 2024  |  Svátek má Stanislav

První polovinu základní části uzavřeli motoráci výhrou

Přesvědčivý triumf proti třetímu nejlepšímu týmu průběžné tabulky zaznamenali hokejisté ČEZ Motoru v poločase první ligy. Litoměřice na ledě Budvar Arény vystrčily růžky až v posledních minutách, kdy pokazily čisté konto premiantovi v domácí brance, dvacetiletému Davidu Gábovi.

Vlažný úvod příliš hokejové krásy nenabídl a za zmínku stojí vlastně jen šance domácích z 5. minuty, kdy po velkém tlaku v brankovišti chybělo ke skórování jen kousek štěstíčka. V dalších minutách měli navrch hosté, kteří dostali možnost dvou přesilovek, a tak se spíše hrálo před debutujícím Gábou.

Posledních více než pět minut ale přece jenom fanoušky budějckého celku zahřálo u srdce. Na konci 15. minuty získal puk u pravého mantinelu Luboš Rob, zavezl ho prakticky po brankové čáře až před Krále a povedenou střelou našel skulinku mezi jeho betony - 1:0.

Vedoucí branka Jihočechy probudila, nedlouho před sirénou hráli v početní výhodě a pět sekund před návratem vyloučeného Vítězslava Bílka na led znovu udeřilo. Ránu Punčocháře od modré čáry skvěle tečoval mimo dosah gólmana Litoměřic Michal Švihálek a zajistil svému týmu dvoubrankové vedení.

Po návratu z kabin nastoupili Budějčáci na svého zaskočeného rivala zostra a od prvních okamžiků druhé třetiny zápasu 26. kola atakovali litoměřickou branku. Vedení Motoru mohl zvýšit po skvělé akci Straky jeho parťák z útoku Heřman, od kapitána ale nedostal ideální přihrávku a zadovkou těsně minul.

Ve 24. minutě se skóre přece jenom měnilo. Tentokrát byl strůjcem gólové akce Nouza, jenž vytáhl hostujícího brankáře z branky, přestože byl tísněn litoměřickým bekem, stačil vystřelit a vyražený puk domácí útočník Martin Heřman už jenom poslal do odkryté svatyně - 3:0.

Za necelé dvě minuty lovil Král kus gumy zpoza svých zad počtvrté, a znovu u toho byla druhá českobudějovická formace. Úspěšným střelcem tentokrát byl kapitán Josef Straka, jenž tvrdou střelou z kruhu ukončil za pouhých devět sekund domácí početní výhodu.

Hosté o sobě dali výrazněji vědět až ve 27. minutě, kdy na připraveného Gábu při hře čtyři na čtyři nevyzrál Černoch. Jihočeši v dalších minutách zvolnili, a tak připomeňme pouze akci z 38. minuty, kdy sice Král neměl svou svatyni zcela pod kontrolou, kotouč však pouze prolétl brankovištěm, aniž by jej někdo dokázal nasměrovat do sítě.

Poslední perioda se pouze nedohrávala, naopak nabídla nejvíc gólů. Pátá branka Motoru padla v čase 50:23, když na konci skvělé souhry útočného dua Straka - Nouza byl opět Martin Heřman. Druhý jmenovaný jej totiž našel zcela volného u druhé tyčky a budějcký forvard mohl skórovat dnes večer podruhé a znovu mu brankář Král nekladl žádný odpor - 5:0.

Vzápětí mohli motoráci nadělit Stadionu půltucet, jenže Rob trefil jenom tyčku. Závěr zápasu patřil Severočechům, kteří využili nekázně domácích a ve dvou přesilovkách připravili Davida Gábu o čisté konto. V rozmezí dvou minut snížili na konečných 2:5 z pohledu hostů Martin Procházka a Jiří Rys.

„Na Litoměřice jsme se připravovali, jelikož hrají výborně, hlavně jejich první útok, který dělá většinu výsledků. Pětapadesát minut jsme hráli perfektní hokej, závěr jsme si ale zbytečnými vyloučeními pokazili, přestali jsme bruslit a inkasovali dva góly. Naše výhra je každopádně zasloužená. Gába chytal při své premiéře velmi dobře. Pokud bude zdravý, v sobotu nastoupí,“ uvedl trenér Motoru Petr Rosol.

„Svými individuálními chybami jsme domácím nabídli laciné góly. Důslednost, která nás v minulých utkáních zdobila, tentokrát chyběla. I když jsme se na oslabení připravovali, špatně jsme je odbránili. Určitě to byl z naší strany nepovedený zápas,“ řekl asistent litoměřického kouče Daniel Tvrzník.

Po 26 zápasech patří Českým Budějovicím čtvrtá příčka prvoligové tabulky se ziskem 47 bodů. Na svého dnešního rivala z Litoměřic, který okupuje bronz, se Jihočeši dotáhli na dvoubodový rozdíl. Tabulce vévodí po dnešním zaváhání Třebíče v Ústí nad Labem Chomutov, Horácká Slavia je tedy druhá.

Výborné výkony zatím podává druhý budějcký útok ve složení Tomáš Nouza - Josef Straka - Martin Heřman, který dohromady nasbíral 111 kanadských bodů za 46 gólů a 65 asistencí.

Druhou polovinu základní části rozehraje ČEZ Motor, díky 96 vstřeleným brankám nejofenzivnější celek soutěže, už tuto sobotu od 17 hodin v atraktivním domácím střetnutí s Duklou Jihlava.

ČEZ Motor České Budějovice - HC Stadion Litoměřice 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 15. Rob, 19. Švihálek (Punčochář, Kuchejda), 24. Heřman (Nouza, Straka), 25. Straka (Růžička), 51. Heřman (Nouza, Straka) - 56. Procházka (Švagrovský, Plášil), 58. Rys (Kalla, Krstev). Rozhodčí: Petružálek - Rozlílek, Belko. Vyloučení: 8:6. Využití: 3:2. Diváci: 3945.

ČEZ Motor České Budějovice: Gába (Kůdela) - Punčochář, Vráblík, Růžička, Mucha, Chmelíř, Semrád, Parýzek - Kuchejda, Pajič, Švihálek - Nouza, Straka, Heřman - Marek, Rob, Boháč - Švec, Přibyl, Vaniš. Trenér Petr Rosol.

HC Stadion Litoměřice: Král (Přikryl) - Krstev, Šulc, Plášil, Míka, D. Bílek, Špelda, Kolář, Rys - Kalla, V. Bílek, Procházka - Novák, Švagrovský, Schwamberger - Černoch, Doležal, Brandejský. Trenér Jiří Doležal.

Pořadí 1. ligy ČR 2014/2015 po nedohraném 26. kole: 1. Chomutov (55 bodů), 2. Třebíč (53), 3. Litoměřice (49), 4. MOTOR (47), 5. Kadaň (43), 6. Kladno (41), 7. Jihlava (41), 8. Havířov (41), 9. Šumperk (39), 10. Ústí nad Labem (34), 11. Benátky nad Jizerou (33), 12. Most (30), 13. Prostějov (18), 14. Havlíčkův Brod (13).

Štítky hokej, ČEZ Motor České Budějovice, HC Stadion Litoměřice, 1. liga ČR, 26. kolo, Josef Straka, Martin Heřman, Tomáš Nouza, ČEZ, David Gába, Madeta Motor České Budějovice, Budvar aréna, Luboš Rob, SK Dynamo České Budějovice