Jihostroj si na domácí palubovce poradil s Kladnem

S nezvyklými balóny se hrálo utkání s Kladnem v českobudějovické hale. Jelikož se Jihostroj příští týden chystá na svůj první zápas v Champions League, vyměnil tradiční červenomodré míče, určené pro extraligu, za žlutozelené, se kterými se hrají všechny evropské poháry. Kladno zatím v domácí soutěži hraje jako na houpačce, střídá dobré výkony s horšími a v tabulce je až na osmé příčce.

Do základní sestavy tentokrát trenér Dvořák poslal oproti minulému zápasu smečaře Filu, univerzála Šotolu a blokaře Toduu a díky přesnému příjmu a následné kombinační hře si hned v úvodu domácí vypracovali náskok 15:11. Ovšem tento stav jakoby Jihostroj zastavil. Díky výbornému servisu a několika blokům v řadě Kladno dorovnalo, a dokonce se do koncovky dostalo do vedení. Budějovice už nedokázaly zareagovat a prohrály první set 22:25.

Bylo vidět, že Středočeši si nepřijeli pro porážku a v bojovném výkonu pokračovali i v druhém setu. Od začátku nastoupil Mečkarov a Mach a za stavu 7:8 střídal i Křesťan. Domácí hráči dělali nevynucené chyby a nemohli se dostat do tempa 9:12. Od poloviny setu se opět role změnily a začal boj o každý balon. Jihočechům skvěle fungoval útok s Michálkem, a tak v koncovce vedli 23:22, poslední bod patřil zejména liberu Kryštofovi, který krásným zákrokem v poli ubránil kladenského univerzála 26:24.

Až do stavu 7:1 se ve třetím setu držel na podání domácí Mečkarov a dělal hostům velké problémy. Jihostroj skvěle bránil jak v poli, tak na síti a připisoval další a další body 14:5. Budějovickým vše fungovalo, De Amo dostal do útočné pohody všechny své spoluhráče. Trenér Fortuník na hřiště postupně poslal skoro všechny hráče z lavičky, ale ani to nezabránilo velkému bodovému rozdílu 25:14.

Ani po hodně nepovedeném setu se osmý tým tabulky nevzdal a za stavu 1:3 si trenér Dvořák bral oddechový čas. Byl to opět Mečkarov, který svým razantním podáním nastartoval zpět celý tým 13:10. Kladno se ještě pokusilo vzdorovat, především Okosanovič byl hlavním tahounem 18:18. Velice dlouhá a důležitá výměna, plná obětavých zákroků v poli, patřila domácím 20:19, ovšem v koncovce 22:24 se za základní lajnu postavil kladenský univerzál a neuvěřitelnou silou na servisu se postaral o nečekaný obrat a dotáhl zápas do pátého setu.

Tie break byl od začátku vyrovnaný a oba týmy bojovaly ze všech sil o vítězství 8:8. V koncovce i za přispění střídajícího Toduy byli nakonec šťastnější domácí.

VK Jihostroj České Budějovice – Kladno volejbal cz  3:2 (22:25, 26:24, 25:14, 24:26, 15:11)

Rozhodčí: Krtička J., Fink T. Počet diváků: 1060

Jihostroj: De Amo, Michálek, Ondrovič, Šotola, Fila, Todua , libero Kryštof. Střídali: Křesťan, Mechkarov, Mach, Zmrhal,

Kladno: Hýský, Sobotka, Van Haarlem, Vemič, Zajíček, Okosanović, libero Moník. Střídali: Kuboš, Wallisch, Fortuník, Milan Fortuník, Vostárek, Mikulenka,

Ohlasy

Domácí:

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Bohužel se nám zase nepodařilo dohrát zápas za stavu 2:1. Vyhráli jsme sice jen za dva body, ale každé vítězství se počítá. Doufám, že nás to psychicky posílí, že jsme zvládli vypjatou koncovku zápasu.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Vydřené vítězství. Měli jsme zápas rozehraný na výhru 3:1, bohužel ve 4. setu se Kladnu povedla série servisů a odvrátili set. Jsem rád, že se v 5. setu družstvo z toho sebralo a jsem rád za vybojované vítězství.“

Hosté:

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Škoda, ztratili jsme. Ve druhém setu jsme dovolili se soupeřovi chytit se. Poslední set jsme neodehráli špatně, ale rozhodla jedna chyba. Je to sport, ale za nás to byl konečně výkon, který by nás měl provázet celou sezonu. Na jednu stranu zklamání, na druhou stranu pozitivní myšlení do dalších zápasů.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Věděli jsme, že to nebude jednoduché. Nejvíc mě mrzí 2. set, protože tam jsme měli několik šancí. Možná to mohlo vypadat jinak. V každém případě domácí hráli soustředěně celý zápas. Nakonec asi musím být rád za bod.“

Autoři | Foto Dan Kubát

Štítky Jihostroj, Kladno, volejbal, zápas, výhra, Liga mistrů UEFA, trenér, Radek Mach, VK Jihostroj České Budějovice, Adam Zajíček, České Budějovice, Volleyball.cz Kladno