Benátky potrápily Jihostroj, mistr poprvé ztratil set

Volejbalisté Jihostroje České Budějovice prohráli set. Letos poprvé, navíc nečekaně v domácím prostředí. Doma v pondělí večer v přímém přenosu České televize porazili Benátky nad Jizerou 3:1 a potvrdili letošní suverenitu.

První set Jihočeši zvládli. I když s nimi hosté hráli v úvodu vyrovnanou partii, v závěru přidávali body spíše domácí. Nahrávačem Petrem Zapletalem výborně dirigovaný tým neměl v koncovce úvodní sady s Benátkami problém a v pohodě vyhrál.

Ve druhém setu se budějckým útočníkům nad sítí nedařilo. Benátky hrály velmi dobře v poli a když přidaly ještě pár bodů po úspěšných blocích, vedly rázem o několik bodů (4:9, 11:11, 15:15). Po technickém time outu se ale mašina z Budějc rozjela, výborně bránila i útočila a Benátkám odskočila na rozdíl čtyř bodů (20:16, 21:20, 23:21). Poslední výměnu proměnil ve vítězství dobře hrající univerzál Radek Motys: nejprve si ubráněný míč rozehrál v těžké situaci šikovně hlavou a poté velkou bombou nekompromisně set ukončil.

„V tomto setu Budějovičtí výborně uhrávali míče chycené v poli, to my ne. Oproti prvnímu setu  jsme zlepšili příjem, trošku jsme zatlačili domácí podáním, i proto se nám je lépe bránilo,“ hodnotil vyrovnanou druhou sadu blokař Benátek Pavel Starý.

Ve třetím dějství od začátku tým reprezentačního kouče Jana Svobody kraloval, ale v polovině setu nechal Benátky dotáhnout, když zbytečně několikrát chyboval v útoku (3:7, 17:16, 19:20). A když přidaly v obraně, měl Jihostroj velké problémy se prosazovat. „Udělali jsme velké množství chyb. Navíc Benátky opravdu dobře bránily a bojovaly více než my,“ hodnotil první  letošní prohranou sadu smečař Jihočechů Petr Michálek.

Neméně dramatický byl i čtvrtý set. Měl téměř stejný průběh jako ten předchozí, naštěstí pro budějcké volejbalisty dvě chyby hostů ve vyrovnané koncovce znamenaly těsné vítězství. „Dali jsme do zápasu radost a srdce, zápas jsme si užívali. Rozdíl šestnácti milionů v rozpočtu se  někde projevit musí, kvalita Budějovic je někde jinde,“ sdělil po utkání trenér Benátek Josef Smolka. „Jsme moc rádi, že jsme jako první uhráli s Jihostrojem set, škoda toho čtvrtého, kdy jsme také mohli vyhrát,“ litoval.

„Já vidím rozdíl hlavně v tom, že nyní jsme sehráli špatný zápas. Takový výkon jsme letos ještě nepodali a tolik chyb, co jsme dnes udělali, jsme nenastřádali ani za všechny předchozí zápasy,“ mračil se kouč Jihostroje Jan Svoboda. „Ale o to cennější je vítězství,“ dodal.

Nelíbil se mu především výkon v útočné fázi. „Spoustu útoků jsme poslali do autu, pak jsme asi dostali strach a začali jsme trefovat ruce soupeře. Snad se z toho smečaři ponaučí. A také je to další věc, na které musíme v tréninku zapracovat,“ řekl Svoboda.

Nejlepším hráčem utkání byl univerzál Radek Motys, jenž ve čtyřech setech uhrál 28 bodů a měl vysokou úspěšnost v útoku. Dobře hrál i smečař Tomáš Fila (18 bodů), nejlepším hostujícím hráčem byl univerzál Benátek Marek Dlouhý (15 bodů).

„Benátky hrají nepříjemným stylem, který nám moc nesedí. Byly na nás výborně připravené, spoustu balonů v poli pochytaly. Pro nás to byl velmi těžký zápas,“ sdělil budějcký bomber.

Jihostroj České Budějovice – Benátky nad Jizerou 3:1 (21, 22, -23, 23)

Čas:  108 minut, 400 diváků.

Č. Budějovice: Zapletal, Motys, Sukuba, Mach, Fila, Michálek, libero Juračka. Trenér Jan Svoboda.

Benátky: Jambor, Dlouhý, Starý, Dittrich, Auer, Němeček, libero Minařík – Svoboda, Kohlmann, Nesvačil. Trenér Josef Smolka.

1. VK České Budějovice 5 5 0 0 15:1 404:328 15
2. Volejbalový oddíl Příbram 5 5 0 0 15:5 472:400 14
3. VK Dukla Liberec 4 4 0 0 12:2 331:268 11
4. VSC Zlín 4 2 2 0 8:6 324:293 7