Počasí dnes7 °C, zítra7 °C
Úterý 23. dubna 2024  |  Svátek má Vojtěch

Jihostroj vyhrál téměř ztracený zápas 3:2

Potřetí v základní části se utkaly dva nejlépe postavené týmy české extraligy. Budějcký Jihostroj, lídr domácí soutěže, hostil v dohrávce 28. kola před televizními kamerami druhý Liberec. Třetí pokus Dukly na sesazení mistra z prvního místa opět nevyšel. Mistrovský celek parádně otočil téměř prohraný zápas a odskočil svému pronásledovateli zase o jeden bod.

V prvních dvou setech byli hosté o malinko lepší. Měli jistější příjem, ze kterého těžili i v útoku, naopak obhájci titulu si nepřipravovali zrovna ideální pozice pro útočení.

I kvůli tomu první dva sety prohrála budějcká mašina těsným rozdílem. Zberchala se až s příchodem univerzála Jakuba Novotného na hřiště (nahradil Radka Motyse). Tomu se v útoku dařilo o poznání lépe než jeho spoluhráčům.

„Jeho příchod náš tým hodně nakopnul. Ostatní vyhecoval a složil důležité balony. Ale nechtěl bych chválit jen jeho, pomohli i ostatní střídající jako nahrávač Zapletal a smečař Michálek,“ sdělil po utkání trenér Jihostroje Jan Svoboda.

Jeho svěřenci se s příchodem bývalého reprezentačního univerzála opravdu probudili, ubrali na chybách, přidali především v obraně na síti a hnali se za vyrovnáním.

A úspěšně. Nejprve ve třetím setu stáhli nebezpečně vypadající vedení Dukly, která, jak už se zdálo, kráčela pro vítězství 3:0.

Ale nebezpečný nástup Liberce (8:13) se jim podařilo zastavit a vydřeli snížení poměru setů na 1:2. Jihostroj za podpory zaplněných tribun začal svého soka přehrávat.

Ve čtvrté sadě už byli mistři jasně lepší s přehledem si dokráčeli pro vítězství. Libereckému pronásledovateli tak opět odskočili v tabulce základní části o jeden bod.

Co řekli trenéři po utkání?

V prvních dvou setech jsme hráli tak, jak jsme chtěli, plnili jsme taktické pokyny a dařilo se nám Jihostroj přehrát. Jenže ve třetím setu přišel nepochopitelný kolaps, nedisciplinovaností v obraně a na přihrávce jsme si zápas prohráli sami, řekl po zápase kormidelník Liberce Michal Nekola.

Zápas měl dva poločasy. V prvním setu jsme byli možná lepší, ale ztratili jsme vedení a v koncovce ho prohráli. Ve druhém setu nás Liberec donutil chybovat a byl nahoře. Ale pak nám pomohli střídači. Vyrovnali jsme se soupeři v obraně, začali jsme lépe útočit a jistější jsme byli i na příjmu. Za vítězství a vydřený bod navíc jsem moc rád, zhodnotil zápas budějcký Jan Svoboda.

Před utkáním avizovali budějčtí trenéři, že ani jeden ze dvojice univerzálů Jakub Novotný - Radek Motys nebude ještě připraven po zranění k zápasu. Nakonec se ale na hřišti objevili oba.

Byl to taktický záměr stratéga Svobody? Ne. Jakub s námi trénuje jen týden, začal pomalu skákat, jeho zranění se lepší. Ale bojí se při bloku, kdy není zcela  schopen se přesunovat. Chtěl jsem ho šetřit, protože jsem věděl, že se trápí a skáče sotva dva centimetry do výšky. A Motys přišel na trénink ráno, ale řekl, že je v pořádku, tak jsem na něj vsadil, vysvětlil Svoboda.

Jihostroj České Budějovice – Dukla Liberec 3:2 (-23, -23, 21, 15, 8)

Čas: 129 minut. Rozhodčí: Kvarda, Činátl – Aubrecht, Nahodil. Diváci: 1050.

České Budějovice: Habr, Motys, Rojas, Fila, Sukuba, Mach, libero Juračka – Zapletal, Michálek, Mach, Novotný. Trenér Jan Svoboda.

Liberec: Řezníček, Vodvárka, Piovarči, Beer, Hýský, Pešl, libero Kopáček –  Hadrava, Steffan, Démar, Staněk. Trenér Michal Nekola.