Počasí dnes10 °C, zítra14 °C
Čtvrtek 25. dubna 2024  |  Svátek má Marek

Mohla ochrnout, ale stačil rok, aby Krejčová vyhrála Ironman

Nejprve zázrak, pak obdivuhodná show na Havaji. Závodnice TriSK České Budějovice Petra Krejčová měla nedaleko Holubova vážnou nehodu na kole… podstoupila šestihodinovou operaci, při které jí dávali doktoři dohromady zlomené krční obratle.

Těžko uvěřit, co vše se povedlo v nedávné době zarputilé sportovkyni Petře Krejčové. V červnu 2014 měla při závodě mistrovství kraje na jihu Čech těžký pád, po kterém slyšela děsivou diagnostiku: „Už nikdy nemusíte chodit.“

Jenže Krejčová je bojovnice a těžký úraz páteře dokázala porazit a nejenže se vrátila do závodního sedla, ale dokonce vyhrála slavný Ironman na Havaji. Osudový okamžik už nemá cenu příliš rozebírat, ale i tak se k němu Petra vyjádřila: „Pořadatelé ten rok změnili trať a na zatáčku nás neupozornili a nebyla ani správně označená. Proto jsem o ní nevěděla.

Po nehodě musela Petra hodně bojovat a postupně se dávala dohromady. Zlomené krční obratle jí zpevnili lékaři destičkou a štěpy. Uběhl rok a už byla zase plná síly a elánu závodit. A nejenže se dokázala vrátit do závodního cyklu, dokonce si vybojovala místo ve startovní listině slavného Ironmanu na Havaji.

K závodění jsem se vrátila, i když to bylo hodně těžké. Měla jsem velké bolesti a další problémy. Ale jsem ráda, že můžu sportovat. Triatlon a sport je můj svět a můj život. Mojí motivací bylo, že jsem chtěla ještě závodit a něco dokázat,“ dodává Krejčová s tím, že z jízdy na kole má ale od nehody značný respekt. „Přiznám se, že mám obrovský strach. Bojím se hodně hlavně z kopce, a když začne pršet nebo se zhorší podmínky, tak jedu opatrněji. Pak je to vidět na výsledném čase.“

Nominaci za oceán si Krejčová vybojovala letos po úspěšném závodě v Curychu. „Tajně jsem si to přála a byl to můj sen,“ přiznává. Na Havaj vyrazila Krejčová kvůli aklimatizaci o 14 dní dříve. „Trošku se mi to povedlo. Chodila jsem také hodně do sauny a vedro mám ráda. Ale na Havaji to bylo peklo.“

Ironman na Havaji má tradiční distance 3,86 kilometru plavání, 180,25 kilometru cyklistiky a 42,2 kilometru běhu. „Závodilo se mi hezky. Plavání v oceánu se mi líbilo, i když to byla ve vodě pěkná mela. Podle času si ale myslím, že trať byla tak o 250 metrů delší,“ říká Krejčová k první disciplíně. Z vody ve své kategorii vylézala Jihočeška jako vedoucí závodnice. Plavala 65 minut.

I cyklistika mi sedla. Cítila jsem, že mi to jede. Nohy makaly a vůbec nebolely. Někde na 80. kilometru začalo foukat a pršet, pak byl sjezd a to jsem se bála. Pak jsme jeli kousek po větru a posledních 30 kilometrů foukalo proti, ale jak jsem malá, tak mi to moc nevadilo,“ dodává k cyklistické části. I po ní vjela do depa jako první.

Krize přišla v běhu, kdy Krejčovou začaly zlobit křeče v břiše. „Byl to nejtěžší maraton v mém životě. První půlku jsem se hodně trápila. Obrátka za letištěm byla strašně daleko, ale po ní se mi udělalo lépe. Cílová rovinka byla jako sen, nádherný sen.

Ironman Krejčová zvládla za 10 hodin, pět minut a 38 sekund. „S celkovým časem jsem celkem spokojená, na Havaji se jezdí právě kvůli klimatu o hodinu horší časy. Zajela jsem historicky druhý nejlepší výkon,“ dodává. A co dále? „Chuť na závody mám ještě velikou a těším se na příští sezónu, chtěla bych jezdit více v zahraničí za profesionály.“