Počasí dnes11 °C, zítra7 °C
Neděle 24. listopadu 2024  |  Svátek má Emílie
Bez reklam

Extreme training není jen pro karatisty, cvičit může každý

Neskutečná dřina, při které zaručeně propotíte tričko skrz na skrz. Pod vedením profesionálů se ale tahle námaha brzy promítne do zlepšení fyzické kondice každého, kdo nebude líný a školní tělocvičnu navštíví. Řeč je o Extreme trainingu, původně doplňkovém sportu úspěšných budějckých karatistů.

Budějcká Drbna vyrazila do Gymnázia olympijských nadějí, bývalé Základní školy Emy Destinové, aby na vlastní kůži okusila, co to vlastně Extreme training je. Když jí ale Jindřich Ardolf, oddílový trenér TJ Karate České Budějovice, které tyto sportovní hodiny pro širokou veřejnost pořádá, barvitě vylíčil, co ji v tělocvičně čeká, nakonec se dobrovolně nezapojila a trénink raději sledovala z povzdálí.

„Z tělovýchovného hlediska se jedná o klasický kruhový trénink, náplní ho však uzpůsobujeme tomu, aby odpovídal přípravě pro karate. Tahle hodina je ale primárně určena pro veřejnost,“ předeslal Jindřich Ardolf, který se sám čtvrtečního tréninku zúčastnil. „Každá lekce Extreme trainingu trvá hodinu, během níž si vyzkoušíte deset rozdílných cviků zaměřených na různé části těla. Rozvíjíte nejen kondici, sílu a rychlost, ale také vytrvalost a obratnost,“ dodal.

Základem Extreme trainingu jsou vždy dvě sady cviků. V každém kole jich dvojice provede minimálně deset, vždy po dobu třiceti sekund. Během další půlminuty se odpočívá a poté trénink pokračuje jiným cvikem na dalším stanovišti. Když absolvujete všech deset cviků, následuje dvouminutová pauza a jde se do druhého kola.

„Tréninkový plán vypracuje trenér na každý měsíc, pokaždé se zaměřuje na jiné partie. Teď jsou to například ruce. Pokud ale někdo nebude chodit pravidelně, o nic nepřijde. Nemáme klasické lekce, a tak každý si bude mít možnost vyzkoušet postupně všechny cviky,“ vysvětlil Ardolf.

Jelikož se cvičí na čas, jednotlivci si můžou přizpůsobit zátěž individuálně. Jednoduše řečeno: Když už nemůžu, udělám tři cviky za půl minuty, pokud mi ještě nějaké síly zbývají, přidám si další. „Není to klasická posilovna, kde sval izolujete. My používáme různé balanční podložky, aby se při cviku zapojilo co největší spektrum svalů. Vaše postava by potom měla být přirozená - gymnastická či atletická. Při tréninku získáte funkční sílu, nejen svaly na okrasu,“ připomněl trenér budějckých karatistů.

Ti se díky této kvalitní fyzické přípravě dokázali před lety vrátit mezi tuzemskou elitu. „Extreme training jsme začali vytvářet a využívat v tréninkovém procesu na konci roku 2006. Zařazení tohoto tréninku se začalo rychle projevovat na výkonnosti našich cvičenců a od roku následujícího jsme nepřetržitě nejúspěšnějším oddílem sportovního karate v republice,“ poukázal na efekt tohoto sportu Miroslav Hýsek, šéftrenér TJ Karate České Budějovice.

Na Extreme training může přijít kdokoliv, tedy jak muži, tak i ženy. Jako součást své přípravy ho využívá i profesionální motocyklový závodník Matěj Smrž. „Věkový průměr je kolem šestadvaceti. Dá se říct, že tohle cvičení je určeno pro lidi od patnácti let, kdy se ustálí fyziologický vývoj, až do nějakých pětačtyřiceti. Ti starší jsou většinou aktivní sportovci, a tak s tím nemají problém. Prakticky během třech týdnů zvládají Extreme training všichni,“ řekl Jindřich Ardolf s tím, že každý cvik se navíc dá různě modifikovat podle výkonnosti každého člověka.

Minulý čtvrtek makalo pod taktovkou trenéra Jana Kůzla, bývalého dlouholetého karatisty a reprezentanta České republiky, v tělocvičně GONu deset chlapů a jedna křehká dívka. A Budějckou Drbnu samozřejmě zajímaly pocity některých z nich.

„Chodím sem asi tři týdny. Teď už to zvládám v pohodě, ale zezačátku mě bolelo celé tělo. Po dvou lekcích jsem se zatáhl a v současnosti bych chtěl ještě přidat. Dva tréninky týdně je už pro mě málo. A proč to dělám? Hraju fotbal, tak si chci zlepšit fyzičku,“ svěřil se Drbně Lukáš Kolouch z Borku.

„S Extreme trainingem jsem začal vloni na podzim díky doporučení od kamarádů. Byl jsem doma tak dlouho, až se mi úplně zhroutila záda. Tohle je ale tak výborný způsob posilování celého těla, že bolesti zad zmizely. Líbí se mi, že je to postavené tak, aby si každý mohl udělat zátěž takovou, jakou potřebuje a zvládne,“ líčil zadýchaný Aleš Márovec z Hluboké nad Vltavou.

Za jednu lekci zaplatí dospělý 80 korun, student cvičí za padesát. Měsíční permanentka platná pro osm vstupů vyjde na 380, respektive 350 korun. Veškeré informace o Extreme trainingu najdou zájemci na internetových stránkách www.extremetraining.cz.

Extreme training se těší oblibě hlavně u mužů, ale oddíl TJ Karate České Budějovice nezapomíná ani na ženy a nabízí pro ně další veřejně přístupná skupinová cvičení. Jedním z nich je Rhytmic karate - jedná se o aerobní cvičení na hudbu s prvky karate. Dále nabízí cvičení pomocí metody Pilates, které zároveň posiluje a protahuje všechny svaly v těle, provádí se pomalu a přesně v souladu s hlubokým vědomým dýcháním a koncentrací mysli. Více o těchto lekcích hledejte na www.tjkaratecb.cz.

Štítky Extreme training, TJ Karate České Budějovice, cvičení pro veřejnost, trénink pro karatisty, zlepšení fyzické kondice, České Budějovice, karate, trénink, trenér, olympijské hry, Drbna.cz, Ema Destinnová, Matěj Smrž, Lukáš Kolouch, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Extreme training není jen pro karatisty, cvičit může každý  |  Ostatní sporty  |  Sport  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.