Počasí dnes14 °C, zítra17 °C

Rok 2014 byl na běhu v Borovanech zakončen rekordní účastí

Třináctý ročník E.ON Silvestrovského běhu v Borovanech na Českobudějovicku, který pořádá oddíl karate Tameshi-wari, navštívilo 92 běžců či běžkyň. Nejrychleji trať zdolal Jakub Malík z Borovan. Svou účastí zpestřila běh rodina Paolellových z italského Milána.

Pět dětských kategorií, jedna žákovská a dvě dospělé byly připraveny pro všechny nadšence, kteří se chtěli sportem rozloučit s rokem 2014. V Borovanech se tradičně poslední kalendářní rok koná běžecký závod pro amatéry, který navštěvuje stále více zájemců.

V roce 2013 přišlo 79 lidí, uplynulý rok to bylo o 13 více. Přihlašování na běh bylo online předem, takže pořadatelé počítali s účastí přes 105 běžců. Nepřízeň počasí ale mohla za onemocnění několika přihlášených a konečný stav tak byl 92.

Nejmladší účastník byl Lukáš Huska, který závodil v kategorii do 3 let. V den běhu mu byly dva roky, dva měsíce a 23 dní. A vedl si dobře. Skončil hned druhý za Eduardem Pitálkem. Zajímavostí borovanského běhu byla opět účast rodiny Paolellových, kteří bydlí v Itálii a svou účastí dávají běhu velké zpestření.

Dalším dětským kategoriím dominovali Dušan Chvál, Jan Králík, Lukáš Vacek a Daniel S. Gribbin. Děti běhaly na hřišti s umělým povrchem, který pro běh zapůjčil místní fotbalový oddíl.

Mezi žáky dobře reprezentoval pořádající oddíl karate Jan Racek, který na pěti kilometrech vyhrál časem 27 minut a 50 sekund. Pořadatelé trať pro mládež a dospělé upravili, takže byla téměř o dva kilometry delší a vedla i přes město.

Mezi muži vyhrál s obrovským náskokem Jakub Malík z Borovan v čase 21:49. Druhý Jiří Brych zaostal o minutu a 21 sekund. Na třetím místě doběhl Jan Frantes (23:24).

„Bylo pro mě příjemné si zazávodit s lidmi, které znám a ve městě, kde žiji. A díky tomu se mi běželo fajn,“ uvedl vítěz Jakub Malík. „Tři a půl kilometru jsem únavu nepociťoval, ale po otočce se už nohy začaly trochu ozývat.“

Závod již tradičně zvládl také Jakubův otec Vít Malík, který je tradičním účastníkem běhu a díky tomu je od roku 2011 čestný běžec. V cíli byl v čase 28:51, ale to jen proto, že po borovanském dopoledním běhu vyráží na další závody v okolí, které se konají odpoledne.

„Trať se mi opravdu líbila. Byla zvolena zajímavě a uvítal jsem prodloužení vzdálenosti. Na závod jsem šel s cílem bojovat o stupně vítězů a velmi mě těší, že se mé přání splnilo,“ dodal Jakub Malík.

A jak byl spokojený s časem? „Kvalitu dosaženého času budu moci hodnotit až v příštích ročnících, jelikož se tato trať běžela poprvé. Už se těším, až si tento závod znovu zopakuji.“

Čestný běžec: Vít Malík (28:51)

Štítky Silvestrovský běh, Borovany, E.ON, Milán, okres České Budějovice, Jan Králík, Jan Racek, Itálie, Tomáš Dvořák, Tomáš Chalupa, David Tomášek