pondělí 26. října 2020 Erik

VOLBY 2020: Na jihu Čech odevzdali z auta své hlasy první voliči

První lidé dnes ráno odevzdali své hlasy do krajských a někde i do senátních voleb na sedmi stanovištích v Jihočeském kraji určených pro hlasování z auta. Je to varianta pro voliče, kteří jsou kvůli koronaviru nebo kvůli podezření na možnou nákazu v karanténě. O hlasování byl zatím malý zájem, volili jen jednotlivci. Z auta mohou lidé volit dnes od 7:00 do 15:00.

Lenka Malovcová z odboru legislativy jihočeského krajského úřadu uvedla, že krajský úřad nezná přesný počet voličů, kteří dnes volí z auta. „Máme pouze souhrnné údaje od hygienické stanice i od České správy sociálního zabezpečení o počtu lidí, kteří jsou evidováni v karanténě," uvedla. Ze statistiky třeba nemají vyčleněno, kolik je v izolaci nezletilých. Další neznámou je počet živnostníků v karanténě, od nichž nedostala sociální správa neschopenku. „Proto netušíme, kolik voličů dnes může hlasovat a samozřejmě ani nevíme, jaký mezi nimi bude o volby zájem," řekla Malovcová.

Při hlasování z auta lidé přijedou na určené místo. V každém okresním jihočeském městě je jedno. Voliči pak odevzdají lístek do urny vojákům v ochranných oděvech.

Za lidmi v karanténě nebo nemocnými v izolaci, kteří z auta hlasovat nemohou, dorazí během voleb speciální komise v ochranných prostředcích. Zájemci o to ale musí do čtvrtka do 20:00 požádat prostřednictvím krajského úřadu.

V Jihočeském kraji od začátku šíření nákazy koronavirem onemocnělo 2457 lidí. Z nich se zatím vyléčilo 1265. Aktuálně tak hygienici evidují 1177 případů. V karanténě v úterý večer bylo 289 lidí v kraji.

Autoři | Foto FB: Obec Dobřejovice

Štítky ČR, volby, senát, koronavirus, kraje, Jihočeský, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.