pondělí 26. října 2020 Erik

VOLBY 2020: Jednání o koalici běží. Piráti chtějí spojení bez ODS a ANO

Už včera večer se naplno rozjela jednání stran a hnutí, která v krajských volbách získala více než pět procent hlasů. I přesto, že v některých krajích se koalice utvořily už během soboty, na jihu Čech se zatím stále jedná. Podle lídra vítězného hnutí ANO Františka Konečného ale do konce víkendu jasno o novém vedení kraje nebude.

Jako první se ohledně případné koalice vymezili Piráti, kteří ve volbách skončili na třetím místě. Nechtějí spolupracovat s ODS a ANO. „Pro nás je varianta bez ODS a ANO číslo jedna. Ale jednáme nadále se všemi subjekty a zjišťujeme, jaké má kdo představy," řekl dnes dopoledne lídr Pirátů Lukáš Mareš

Piráti by tak rádi utvořili koalici s TOP 09 a KDU-ČSL, ČSSD, STAN a Jihočechy, dohromady by měla 31 mandátů z 55. Ostatní případní partneři však tuto variantu nevidí jako jedinou možnou. „Neoznačil bych to za prioritou, je to jedna z alternativ," řekl předseda jihočeské TOP 09 Tomáš Bouzek.

Krajské volby v Jihočeském kraji vyhrálo s těsným náskokem hnutí ANO. Po sečtení všech okrsků je jasné, že porazilo druhou ODS s rozdílem necelého procenta hlasů. Obě strany by měly získat shodně 12 mandátů v zastupitelstvu. Lídr ODS má ovšem...

Pokračující spolupráci s Piráty dnes vyloučil také lídr ODS Martin Kuba„Dnes jsme se sešli, řekli nám svou představu, kdy chtějí obejít dva nejsilnější politické subjekty. My jsme to akceptovali, ale na základě jejich stanoviska jednání s nimi dále nepovedeme," řekl Kuba.

Stejně tak reagoval i lídr vítězného hnutí ANO František Konečný„S Piráty jsme se sešli, při jednání nám to oznámili a vím, že se touto cestou, utvořit koalici bez ANO, ubírají. Jestli se jim to podaří, já si to nemyslím,“ řekl.

Konečný dále uvedl, že další jednání už během víkendu probíhat nebudou. „Z naší strany se už teď o víkendu nic dít nebude, zítra je zastupitelstvo, takže nějaká další jednání budou probíhat nejspíš až po skončení zastupitelstva,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Vše podstatné týkající se voleb na jihu Čech

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Petr Tibitanzl

Štítky volby, kraj, krajské zastupitelstvo, ANO, ODS, Piráti

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Richter

SMRT PIRÁTŮM A ANO

neděle, 4. října 2020, 16:27

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.