Začátkem týdne se jihočeským kriminalistům podařilo dopadnout organizovaný gang podvodníků, kteří si chtěli nelegální cestou přivydělat bezmála 27 milionů korun! Při razii zadrželi kriminalisté spolu s jihočeskou zásahovou jednotkou šest osob. Dva další členy gangu nemuseli hledat. Už totiž byli ve výkonu trestu za jiné zločiny.
Klíčovým článkem dopadeného gangu byl šestatřicetiletý muž z Prahy, který podvody plánoval a řídil. Dříve pracoval v několika finančních a poradenských společnostech, odkud si odnesl databáze klientů a hlavně znalosti. O klientech zřejmě věděl dost podrobností, a tak mohl začít s podvody. Měl povědomí o tom, který klient bude mít na svém účtu vyšší částku.
Jakým způsobem se pachatelé snažili vymámit z bankovních domů peníze? „V říjnu 2015 například připraviil padělaný občanský průkaz na jméno vytypovaného muže ze Soběslavi a dva muže ze skupiny jasně zaúkolovali. Muž z Táborska (1963) doprovodil do bankovního domu v Českých Budějovicích místního spolupachatele, muže (1960). Ten si na padělaný občanský průkaz Ing. C… založil účet. Za pár dnů se do bankovního domu vrátil, opět předložil padělaný doklad a požádal o převod peněz, tentokrát však z účtu skutečného Ing. C…, a to částku 10 000 000 korun na předem připravený účet. Převod se nepovedl jen díky administrativní drobnosti,“ uvádí policejní mluvčí Jiří Matzner.
Neúspěch ale pachatele neodradil. Do banky v Českých Budějovicích poslali dalšího muže, tentokrát z Jičína. Opět měl u sebe padělaný doklad a opět se dožadoval převodu peněz na nový účet (5 milionů korun). A stejně jako v předchozím případě nepochodil. Skutečný majitel, už totiž peníze na účtu neměl.
Parta podvodníků ale zkoušela dál. V listopadu 2015 byl do banky vyslán pro peníze Sedmdesátiletý Slovák. „Muže opět vybavili padělaným dokladem znějícím na osobu pana Ku… A proč tentokrát Slováka? Byl velmi podobný skutečnému panu Ku…Tentokrát se podvodníci pokusili o převod 9 600 000 korun. Pracovník banky, ale kontaktoval policii a muž byl zadržen,“ říká Matzner.
Tento pokus o podvod byl v celém případu naprosto zásadní. Jihočeští kriminalisté specializující se na bankovní podvody na něm totiž velmi důkladně pracovali a díky tomu zjistili, že nejde jen o ojedinělý útok, ale o sérii podvodů organizovanou vekou skupinou pachatelů.
Podvodníci se ale neomezili jen na tuto jednu fintu, jak vylákat peníze. „Do sběrných schránek u bankovních domů vhazovali předem připravené papírové převodní příkazy, s padělanými podpisy skutečných klientů banky. Vůdce skupiny pravděpodobně využíval svých znalostí o mnoha klientech z předcházejícího působení v poradenských společnostech. Naštěstí jen v jednom jediném případě se jim podařilo pomocí písemného převodního příkazu vybrat zhruba 400 000,“ doplňuje Matzner.
Teď už je ale podvodům konec. Začátkem tohoto týdne proběhla rozsáhlá razie s domovními prohlídkami, po které bylo osm osob obviněno ze zvlášť závažného zločinu podvodu, dílem dokonaného a dílem ve stádiu pokusu, dále ze zvlášť závažného zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a ze zločinu padělání a pozměnění veřejné listiny. U dvou z obviněných osob soud souhlasil s navrhovanou vazbou.
Během domovních prohlídek policisté nalezli také nelegální střelné zbraně a náboje. V případě odsouzení hrozí podvodníkům trest odnětí svobody až do výše deseti let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.