Počet břehulí říčních v Jihočeském kraji prudce klesá. Momentálně jich je zhruba desetinásobně méně než před 20 lety. Letos přírodovědci v krajině evidovali 454 hnízdících párů, na konci 20. století jich bylo 4875.
„Zatímco v roce 1999 jsme zjistili v Jihočeském kraji 66 lokalit s koloniemi břehulí, v roce 2009 to bylo již jen 27 kolonií a letos zbývalo na území jižních Čech pouhých 11 břehulemi obsazených lokalit. Jsme tedy na jedné šestině počtu hnízdišť," uvedl Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.
Břehule říční je nejmenší vlaštovkou, která hnízdí v norách vyhrabaných do kolmých písčitých stěn. Řadu přírodních možností však ptáci ztratili, když po meliorizacích toků zmizely původní břehy.
Řehounek uvedl, že břehule hnízdí i v opuštěných pískovnách. Ale i tato místa se pro ni stávají nevyhovující. Podle něj to způsobuje hlavně tvrdnutí písku ve starých stěnách.
„Břehule se stala v jižních Čechách velice ohroženým druhem. Varující přitom je, že pokles početnosti hlásí i okolní státy. Musíme proto chránit opravdu všechna zbývající hnízdiště," uvedl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.