Nad Českou republikou bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem

Autoři | Foto pixabay.com

V Česku bude příští pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát až čtrnáctkrát za století. Naposledy byl pozorovatelný v květnu 2016, další reprízu bude mít v listopadu 2032. Letošní přesun Merkuru před slunečním diskem bude trvat přes pět hodin a z území České republiky ho bude v případě jasného počasí možné pozorovat zhruba od půl druhé odpoledne. Ke sledování je vedle příznivého počasí potřeba i dalekohled uzpůsobený k pozorování Slunce.

Odborníci doporučují návštěvu hvězdáren kvůli tomu, aby si lidé při nechráněném pohledu na Slunce s Merkurem nepoškodili zrak.

Mimořádný přírodní jev vzniká tehdy, pokud se seřadí Země, Merkur a Slunce do jedné přímky. „Z našeho území bude v případě jasného počasí možno pozorovat první polovinu tranzitu. Ten začíná nevysoko nad obzorem takzvaným prvním kontaktem s východním okrajem slunečního kotouče ve 13 hodin a 35 minut," uvedla Dominika Šimoňaková z Planetária Praha a doplnila, že maximální fáze přechodu nastane 20 minut po čtvrté hodině odpoledne, ale kvůli západu Slunce bude už prakticky nepozorovatelná.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Merkur, Slunce, přechod, Česko, Země, Planetárium Praha

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.