Počasí dnes-1 °C, zítra2 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

SOUTĚŽ: O historii budějckého gymnázia vypráví nová výstava v Jihočeském muzeu

Tisková zpráva

U příležitosti výročí vzniku budějckého Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka připravilo Jihočeské muzeum výstavu, která dokumentuje nejen historii školy, ale poukazuje také na samotného zakladatele a v neposlední řadě i na profesory a studenty, spjaté se školou ve sledované historické etapě.

Celá výstava „V práci a vědění jest naše spasení - 150 let gymnázia J. V. Jirsíka“ je rozdělena do dvou samostatných částí. V prvním bloku se nachází hmotné a písemné památky na mnohostrannou kulturně společenskou a sociálně vlasteneckou činnost již zmiňovaného biskupa J. V. Jirsíka, který patřil v první polovině 19. století mezi nejvýznamnější velikány českého národního života nejen v rámci krajského města, ale celého jihočeského regionu.

Nechybí zde ani připomínka čtyř vybraných absolventů, kteří se výrazněji zapsali do politického nebo kulturně společenského dění v Čechách. Jedná se o prezidenta Emila Háchu, poslance Národního shromáždění Františka Kroihera, literáta Otokara Mokrého a biskupa Šimona Bártu.

Druhá část v přilehlém sále je věnována samotnému gymnáziu od jeho založení, přes důležité historické mezníky nejen v dějinách školy až po začátek moderní éry ústavu po listopadových událostech roku 1989. Návštěvník se zde může mimo jiné seznámit například s originálními dokumenty k založení ústavu, mnoha tably a fotografiemi ve vztahu ke školní i volnočasové činnosti profesorů a studentů, učebnicemi a dalšími dobovými archivními materiály, vážícími se k problematice výuky a v neposlední řadě i s didaktickými pomůckami a školními potřebami, používanými v daném dobovém kontextu. Rozšiřující informace a doplňující materiál v elektronické podobě pak poskytuje zvídavějšímu návštěvníkovi ještě speciální dotykový infokiosek.

Prezentované exponáty, dokumenty a fotografie pocházejí nejen ze sbírek Jihočeského muzea, ale byly zapůjčeny i partnerskými institucemi a rovněž soukromými osobami, především pak bývalými absolventy nebo profesory Gymnázia J. V. Jirsíka.

Výstavu, jejíž název se vztahuje k nápisu (citátu) na fasádě budovy, v níž Jirsíkovo gymnázium sídlí již od roku 1903, lze navštívit v Jihočeském muzeu od 12. září 2018 do 13. ledna 2019.

Soutěž o vstupenky na výstavu V práci a vědění jest naše spasení - 150 let gymnázia J. V. Jirsíka

Díky soutěži s Budějckou Drbnou mohou čtenáři vyhrát vstupenky na novou výstavu Jihočeského muzea. Stačí jen do 20. září správně odpovědět na soutěžní otázku a čekat na slosování. 

Soutěž skončila! Správná odpověď byla za B. Čtyři vstupenky vyhrává Jindřich Jarath a Alena Fenclová. Gratulujeme!

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

Štítky výstava, gymnázium, pozvánka, Jihočeské muzeum, muzeum, soutěž, Jan Valerián Jirsík, Emil Hácha, Otokar Mokrý, Šimon Bárta, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

SOUTĚŽ: O historii budějckého gymnázia vypráví nová výstava v Jihočeském muzeu  |  Českobudějovicko  |  Z kraje  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.