pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Rumun sliboval práci v jižních Čechách, lidi vykořisťoval a napadal

Kriminalisté českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování v uplynulých dnech obvinili sedmadvacetiletého cizince z trestného činu obchodování s lidmi. Několika desítkám lidí sliboval práci, realita byla ale jiná.

Rumun na práci na jihu Čech lákal lidi, kteří byli v tíživé finanční situaci. Sliboval jim měsíční mzdu ve výši zhruba čtyřicet tisíc korun. Sám přitom věděl, že tomu tak nebude. Lidem, které z Rumunska do České republiky vylákal, totiž odebral doklady a pod pohrůžkou fyzické újmy se na nich domáhal úhrady „dluhu“ za dopravu do Česka a za dohodnutí práce.

„Po odpracování prvního měsíce ve strojírenském podniku měl krajanům „vyplácet“ jen pět set korun týdně. Když se jeho spoluobčané domáhali zadržované mzdy nebo chtěli odcestovat zpět do Rumunska, měl je fyzicky napadat a vyhrožovat fyzickou likvidací,“ uvedl tiskový mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Tímto způsobem si tak přišel na více než půl milionu korun

Obviněný muž byl do minulého měsíce za mřížemi za jinou trestnou činnost, z vězení byl poté podmíněně propuštěn. Kriminalisté ho následně zadrželi a soud ho vzal do vazby. „Hrozí mu pět až dvanáct let,“ informoval Ibehej.

Foto Michael Daněk

Štítky vykořisťování, Národní centrála proti organizovanému zločinu, vězení, peníze, Rumun

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.