pátek 30. července 2021 Bořivoj

Budějce chtějí za 400 milionů opravit kulturní dům Slavie

České Budějovice chtějí za zhruba 400 milionů korun opravit a oživit kulturní dům Slavie. Práce by mohly začít v roce 2022. Část peněz by mohla radnice získat z fondů EU.

„V nejbližších měsících budou intenzivní jednání s různými architektonickými týmy. Jejich úkolem bude popsat i společenskou a ekonomickou udržitelnost pro několik nejbližších let. Nehledáme někoho, kdo jen nakreslí modré nebo zelené okenice, ale i někoho, kdo přijde s funkčním konceptem, čím by ten objekt měl být," řekl náměstek primátora Juraj Thoma.

Vyhlášení samotného soutěžního dialogu bude předcházet ustanovení komise. Jde o zcela otevřenou, neanonymní soutěž, do které se může přihlásit každý. Z došlých konceptů pak členové hodnotící komise vyberou pět nejzajímavějších a s těmi bude veden dialog. Vítěz poté zpracuje kompletní projektovou dokumentaci až po finální autorský dozor.

Projektovat by se mělo v roce 2020, stavět v letech 2022 až 2023. Náklady na soutěž budou pět milionů. Konečná investice by neměla podle Thomy přesáhnout 400 milionů. Část peněz by město mohlo získat z EU; na ministerstvo pro místní rozvoj poslali radní strategický projekt, který zahrnuje opravu Slavie, vznik nové divadelní točny i novou budovu pro Jihočeské divadlo. Radnice by z EU mohla získat až 55 procent peněz.

Součástí řešení bude i okolí kulturního domu, to znamená letní scéna i přilehlé nábřeží, kde bude vybudován přístup k vodě. Předpokládané náklady mají činit přibližně 5 milionů korun na soutěžní dialog, včetně skicovného v celkové výši 2 miliony pro pět vybraných soutěžících a necelého milionu korun spojeného s činností komise.

V kulturním domě Slavie funguje v přízemí hudební klub, smlouvu má do konce letošního června. Dominantou budovy je velký sál v prvním patře, jehož využití je nyní minimální.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky správa, stavby, České Budějovice, Slavie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.