pondělí 18. října 2021 Lukáš

Jihočeský kraj opraví terasu a kašnu Hardtmuthovy vily

Jihočeský kraj opraví terasu a kašnu v objektu chráněné kulturní památky českobudějovické Hardtmuthovy vily. Náklady na rekonstrukci činí přibližně tři miliony korun. Kraj, který je vlastníkem vily, chce pomocí modernizace umožnit veřejnosti přístup na terasu.

Ve vile má už několik let zázemí dům dětí a mládeže. „Důležité je, že ten krásný prostor terasy nelze využívat, a to ani pro veřejnost a ani pro děti. Terasa je obehnána páskou, protože je nebezpečná pro jakékoliv užívání,“ řekl náměstek jihočeského hejtmana Pavel Klíma (TOP 09).

Dodal, že rekonstrukce kulturní památky není z hlediska potřebné administrativy snadná. Kraj chtěl původně vilu modernizovat podle návrhů pedagogů a žáků českokrumlovské střední umělecko-průmyslové školy. „Ale musí to být zrealizováno architektem s patřičným oprávněním. Proto jsme oslovili odborníky, restaurátory a výsledkem je, že budeme rekonstruovat i kašnu s technologickým zázemím tak, aby byla nejen pěkná, ale zároveň i funkční,“ uvedl náměstek.

Hardtmuthovu vilu postavila v roce 1911 firma Johanna Stepana. Manželé Anna a Franz Hardtmuthovi ji nechali vybudovat v těsné blízkosti jejich firmy, tužkárny KOH-I-NOOR, a bydleli v ní až do přelomu 40. a 50. let. Dům dětí a mládeže ve vile sídlí od roku 1979.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto JAn Dudík, CC BY-SA 3.0

Štítky Hardtmuthova vila, Jihočeský kraj, oprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.