Počasí dnes16 °C, zítra21 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Velký pivovar stál v Divadelní už v polovině 16. století. Vyráběl pšeničné pivo bílé barvy

Na svěží pohlednici pořízené před rokem 1912 je zachycena Divadelní ulice od Zlatého mostu směrem k náměstí. Ulicí právě jede ke stanici u divadla tramvaj linky L (Linecké předměstí). Na to, že zrovna v tom čase zápasil (slovně) předák Čechů August Zátka s předákem Němců Josefem Taschkem o správu města, to v poklidné Divadelní nevypadá. Asi nebyl život v režimu c. k. tak romantický, jako je k vidění na pohlednici, ale zamyšlení, jak to tenkrát vlastně bylo, to vyvolává.

Vlevo první patrový dům na rohu je hostinec U Wendlerů, který měl nábřeží Malše zahradní restaurace. Druhý dům o dvou patrech je historický Velký či Bílý pivovar, který se začal v únoru 1912 bourat. Jihočeské listy ze dne 14. února 1912 o tom nevesele informovaly: „Včera dne 13. února 1912 započalo bourání Velkého pivovaru. Začalo se od hradeb s kulatou věží, čímž zmizí kus velmi starých Budějovic.“

Kulatou věží byla věž Katovna. O Velký pivovar se bojovalo do posledního dne. Firmy v něm sídlící se nechtěly vystěhovat. Vlastenecké budějcké listy vinily za likvidaci Velkého pivovaru jisté německé konsorcium a převážně německé vedení radnice.

Jihočeské listy ze dne 2. března 1912: „Ve Velkém pivovaru byla do posledních dnů v zadních prostorách v provozu Hahnova výroba žitné kávy. Pracovalo se až do chvíle, kdy nad dílnou se bouralo. Ve zdi se objevily trhliny a lidi pracující na žitné kávě utekli.“

Velký pivovar se zlikvidoval, gotické hradby a věž Katovna také, ale léta se tam nic nedělo. Prodlení kromě techtle mechtlí na radnice způsobila také válka. Až v roce 1927 se začal v místech hostince U Wendlerů a Velkého pivovaru stavět obytný blok Savoye. Plán radnice na centrální dům státních úřadů byl odložen

Velký pivovar stál v Divadelní prokazatelně už v roce 1553, kdy se uváděl pod názvem „Herrnpierhaus“ a v roce 1566 „Weisspierhaus“: Vyráběl pšeničné pivo bílé barvy na rozdíl od Malého pivovaru, jehož pivo bylo spíše hnědé. Historie Velkého a Malého pivovaru se proplétala a stran piva prakticky zanikla v roce 1847, když měšťanští právovárečníci koupili pozemky na Lineckém předměstí a začali tam stavět nový moderní pivovar (dnes Samson).

Kolem roku 1852 se ve Velkém pivovaru v Divadelní přestalo vařit. Asi do roku 1881 se ještě používaly ležácké sklepy a také sklepy naproti pod divadlem. V roce 1871 si pronajala místnosti ve Velkém pivovaru c. k. tabáková režie a vyráběla zde doutníky, než si postavila vlastní tabáčku.

Roku 1893 byla ve Velkém pivovaru otevřena největší vinárna v Budějcích zvaná Ferusův sklep. V roce 1899 hned vedle další vinárna Emila Procházky. Bílé nebo červené výtečné víno stálo ¼ litru 10 kr., přes ulici 9 kr. Rušno bylo také v hostinci U Wendlerů. V době, kdy ještě nestál Německý dům (Armáďák) se německé spolky scházely v klubovnách u Wendlerů. Češi tam ale chodili také a když byl nějaký problém, a to byl často, „odnesl“ to za všechny hostinský Puckel (doloženo).

Dne 31. srpna 1929 ve 12.00 hod. v poledne otevřel Bedřich Klabačka, bývalý vrchní číšník v Besedě, v novém domovním bloku v místech někdejšího Velkého pivovaru a Wendlerova hostince kavárnu Savoy. Je to blok domů patřící stylově mezi  art deco a funkcionalismus. Těžko se dá domu něco vytknout, jen jedno určitě – Velký pivovar měl podloubí, ale Savoy ho nemá.
Savoy je budějcká legenda. Poloha naproti divadlu a na nábřeží připomínala Národní divadlo a kavárnu Slávie v Praze. Herec Miloš Kopecký jezdíval přes Budějce na svůj mlýn za Křemží. Zašel vždy do Savoye „připomenout“ přátelům, že alkohol v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství.

Napsal Jan Schinko

Štítky velký pivovar, divadelní, drbna historička, pivovar, pivo, divadlo, hospoda, August Zátka, dům, pohlednice, sklep, radnice, České Budějovice, Miloš Kopecký, Emil Procházka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Velký pivovar stál v Divadelní už v polovině 16. století. Vyráběl pšeničné pivo bílé barvy  |  Českobudějovicko  |  Z kraje  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.