čtvrtek 21. listopadu 2019 Albert

Prášek všechno nezachrání. Zažijte Týden obyčejného šílenství v Budějovicích a Krumlově

Týden obyčejného šílenství startuje 8. října 2019 besedou v českobudějovické Solnici na třaskavé téma, zda jsou prášky všespásným lékem na duševní onemocnění. Podobný formát besedy bude 10. října v Českém Krumlově. Kromě toho čeká návštěvníky den otevřených dveří ve FOKUSu, promítání filmu o rušení léčeben v Itálii, divadlo a koncert.

„Medikace je často vnímána jako jediná cesta k zotavení. Osobně si myslím, že sama o sobě v mnoha případech zotavení rozhodně nepřinese. Ve FOKUSu jsme přesvědčeni, že existují i další prostředky, které pomáhají duševnímu zdraví. Ať už samy o sobě, či společně s léky. Na toto téma jsme připravili i kalendář pro příští rok. Jednu ilustraci z něj najdou čtenáři na letácích k Týdnu duševního zdraví,“ uvádí Tomáš Trajer, odborný ředitel FOKUSu České Budějovice. 

„Duševní onemocnění je pro mnoho lidí stále tabu. Podle posledních výzkumů má ale vlastní zkušenost s epizodou vážných potíží v oblasti duševního zdraví každý pátý Čech. Je to silné téma, o kterém je potřeba mluvit. Proto je zde Týden obyčejného šílenství a jeho program,“ zve širokou veřejnost na jednotlivé akce Věrka Michalicová z FOKUSu. 

Úterý 8. 10. 2019 od 17.00 beseda – Je medikace jediným řešením?

Solnice | Piaristické nám. 3 | Č. Budějovice | Vstupné dobrovolné

Stačí prášky? Jde to bez nich? Diskutovat budou psychiatr Lukáš Krejčů, terapeutka Markéta Masopustová, Agáta za osoby s duševním onemocněním a Jiřina, jejíž manžel má zkušenost se schizofrenií. Přijďte si poslechnout jejich názory a zapojit se do následné debaty. Moderuje Mária Pfeiferová z Českého rozhlasu.

„K zotavení mi pomáhá schopnost se realizovat v práci a ve volném čase. A když mne moji nejbližší přijímají takovou, jaká jsem. Říkám tomu, že se zotavují z nemoci společně se mnou,“ vyjmenovává Agáta.

Pořádají společně FOKUS České Budějovice a studentská iniciativa Psychobraní.

Středa 9. 10. 2019 od 16.00 do 18.00 Den otevřených dveří ve FOKUSu

Chráněné bydlení K-PAX | Žerotínova 9, Č. Budějovice | Vstup zdarma

Komunitní tým, Ateliér Kočka (výroba vitráží technikou tiffany) a Sociálně terapeutická dílna | Novohradská 71 I Č. Budějovice

„Přijďte se podívat, jak se žije v chráněném bydlení. Nebo jak vypadají prostory, odkud vyráží do terénu za klienty Komunitní tým pracovníků. Omrknout Ateliér s výrobou vitráží. Zeptat se, co potřebujete. Jsme tu pro Vás,“ zve na návštěvu Věrka Michalicová z FOKUSu.

Čtvrtek 10. 10. 2019 od 18.00 film – Bylo jednou jedno město bláznů

Café Široko – sklepní prostor Hyacinthunderground | Široká 19 | Č. Budějovice | Vstupné dobrovolné

Itálie, 60. léta 20. století: Životopisný film o Francu Basagliovi. Rušení psychiatrických léčeben v Gorizii a Terstu pod Basagliovým vedením. Prostřednictvím příběhů několika pacientů i členů personálu plasticky a hluboce popisuje tehdejší změny. V původním znění s titulky. Režie: Marco Turco

Pátek 11. 10. 2019 od 17.00 beseda – Stačí medikace k zotavení?

Městská knihovna v Českém Krumlově | Horní 155 | Č. Krumlov | Vstupné dobrovolné

Debatovat o nutnosti medikace budou psychiatr Jan Bečka, terapeutka Markéta Masopustová a Jindřich Jašík, který má vlastní zkušenost s duševním onemocněním. Přijďte si poslechnout jejich argumenty a zapojit se do následné diskuse.

 „Před devíti lety jsem se ocitl v péči psychiatrů a dostal diagnózu paranoidní schizofrenie. O své cestě k uzdravení bez použití psychofarmak jsem napsal knihu - Cesta ze schizofrenie a dál se snažím páchat osvětu a pomáhat dalším, kteří se chtějí uzdravit,“ uvádí o sobě Jindřich Jašík.

Sobota 12. 10. 2019 od 18.00 divadlo – Arte della Tlampač, Sedm bodných ran

Horká Vana | Česká 7 | Č. Budějovice | Vstupné 120 Kč přes www.smsticket.cz / 160 Kč na místě před začátkem

Benefiční představení na podporu lidí s vážným duševním onemocněním.

„Existují dva typy lidí. Jedni milují divadelní skeče Arte della Tlampač, ti druzí je nenávidí a považují za symbol úpadku nezávislého divadla v Čechách. Pak je tu ještě hodně lidí mezi tím, kteří nemají zas tak vyhraněný názor. A potom je tu celá řada lidi, která o Arte della Tlampač nikdy neslyšela. Jste jedni z nich? Pojďte si pro ránu,“ zve na představení Petra Ptáčková, produkční divadla.

Ještě jednou sobota 12. 10. 2019, od 20.30 koncert VEES, Jablko Znetvořené Lidským Faktorem

Velbloud Music Bar | U Tří lvů 4 | Č. Budějovice | Vstupné 100 - 200 korun na místě /kolik máš, tolik dáš; vše půjde na podporu lidí s duševním onemocněním/

Parádní koncert pro širokou veřejnost na závěr letošního šíleného týdne.

VEES je známá indie/rock'n'rollová tříčlenná kapela z Českých Budějovic. Na živo jsou originální, autentičtí a bezkonkurenční! Jejich koncert začíná ve 20.30 hodin.

Legendární jihočeská kapela Jablko Znetvořené Lidským Faktorem to rozjede od 22 hodin. Máte-li v oblibě ska/hardcore punk, je právě J. Z. L. F. skvělou volbou pro sobotní noc.

Tisková zpráva

Štítky Týden obyčejného šílenství, Fokus, nemoc

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.