pátek 21. února 2020 Lenka

Hornoplánský přívoz zažívá díky nízkým mrazům rekordně dlouhou sezonu

Hornoplánský přívoz, který vozí pasažéry po hladině Lipna do Bližší Lhoty, zažívá rekordně dlouhou sezonu. Důvodem je nezvykle teplá zima. Led není tak silný jako v předchozích téměř padesáti letech.

Důvodem letošní dlouhé sezóny  přívozů je především nezvykle teplá zima, kdy Lipno nezamrzlo tak, jak bylo v jiných letech obvyklé. „Od loňského dubna jsme se téměř nezastavili. Jezdíme deset měsíců v kuse. Dříve byla loď na konci ledna už několik týdnů na břehu,“ uvádí kapitán a převozník Karel Kukačka s tím, že tento týden přišlo krátké přerušení. „Silné větry v posledním týdnu nakupily ledové kry na sebe a museli jsme dopravu přerušit. Bylo by nebezpečné jezdit,“ uvádí Kukačka.

Pokud na Lipně neklesne rtuť v teploměru hodně hluboko a neobjeví se tuhé mrazy, převoz bude jezdit až do konce února. Na jeho údržbu pak musí stačit jen jeden měsíc.

Přívozy jsou specifikem Lipenska. V létě i v zimě je užívají jak turisté, tak i místní. Například zkratka přes vodu z Horní Plané do Bližší Lhoty měří jenom zhruba 500 metrů, ale cesta  autem přes Novou Pec je delší než 20 kilometrů, přes Lipno a přehradu je to pak na druhý břeh zajížďka 60 kilometrů," říká Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Pavel Pechoušek

Štítky Horní Planá, přívoz, zima

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.