neděle 28. února 2021 Lumír

Český Krumlov odpustí části podnikatelů nájem za první čtvrtletí

Český Krumlov odpustí podnikatelům, kteří si pronajímají městské prostory, nájemné za první čtvrtletí. Slevu 30 procent z nájmu dostali na leden až březen ti, kteří jsou v nájmu přes Českokrumlovský rozvojový fond (ČKRF), jejž vlastní město. Nájemní smlouvy zatím nikdo nevypověděl; skončit chtěla jediná prodejna potravin v centru, v ulici Latrán, radnice jí ale snížila nájem.

Nájem nebude muset v městských prostorách za první tři letošní měsíce platit asi 15 podnikatelů. „Udělali jsme to samé, co v první vlně, že jsme vytipovali nájemce, kteří byli dotčení nouzovým stavem a tím, že museli provozovny zavřít. Schválili jsme snížení nájemného na první čtvrtletí, kterým kompenzujeme problém čtvrtého čtvrtletí 2020. Teď za první kvartál nemusí platit žádné nájemné a k tomu jsme u těch, kteří dostali tuto slevu, nepřistoupili k valorizaci nájemného o inflaci minulého roku, která byla kolem tří procent," řekl po jednání radních místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL).

Další desítky podnikatelů si pronajímá prostory přes ČKRF, ti mají na toto čtvrtletí slevu 30 procent. Kvůli dopadům koronaviru zatím podle místostarosty nikdo nájemní smlouvy nevypověděl. „Přestože je situace tristní, stát přeci jenom podnikatelům umožňuje sáhnout si na výpomoc s úhradou nájmu a personálních nákladů. Jednali jsme s Jednotou Kaplice, která chtěla zavřít prodejnu potravin, protože jim obrovsky klesly tržby, ale dohodli jsme se, že jim pro letošní rok podstatným způsobem snížíme nájemné, aby tady zůstali," řekl Hermann.

Loni na jaře přišel Český Krumlov asi o 12 milionů Kč z nájemného, poplatků z pobytu či poplatků za předzahrádky, jež radnice odpustila, aby podnikatelům ulehčila situaci po pandemii.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky Český Krumlov, nájem, poplatky, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.