Na Vítkově hrádku budou toalety i sprcha. Vodu k nim našli proutkaři

Autoři | Foto Redakce

Už od října letošního roku se návštěvníci Vítkova hrádku dočkají doposud chybějícího sociálního zázemí. To vznikne uvnitř bývalé konírny a jeho součástí budou pánské i dámské toalety, úklidový kout a také menší sprcha pro zdejší zaměstnance. Nové zázemí vyjde na více než dva miliony korun a zaplatí jej investor celé akce obec Přední Výtoň.

Doposud museli návštěvníci nejvýše položené zříceniny hradu v Česku v případě potřeby odběhnout do okolního lesa. A protože jich v poslední době přibývalo, začaly se množit také stížnosti na absenci sociálního zázemí a nepříjemné následky, které to přinášelo. To se má ale už od letošního října změnit. Obec Přední Výtoň totiž nechá v prostorech bývalé konírny vybudovat plnohodnotné toalety, jejichž součástí bude mimo jiné i sprcha pro zdejší zaměstnance. Projekt schválili také památkáři.

„Zadaná projektová dokumentace splnila požadavky jak po hygienické, tak po architektonické stránce. Objekt sociálního zařízení má pánský i dámský záchod, úklidový kout a našlo se také místo pro malou sprchu pro zdejší zaměstnance, kteří se potřebují umýt. Byl vyřešen také problém s čistírnou odpadních vod a následným filtrem na dočištění šedé vody tak, aby vše bylo v souladu s ochranou přírody a nebyla ohrožena kvalita spodních vod,“ ubezpečuje starosta Přední Výtoně Jan Bittner.

Celá výstavba vyjde obec zhruba na 2,2 milionu korun, nákladná byla samotná doprava materiálu na hradní zříceninu a předtím i samotný vrt, který vyšel na čtvrt milionu korun. Bez vody by se žádné sociální zařízení nobešlo, a proto bylo klíčové, aby se na kopci ve výšce 1037 vůbec nějaká spodní voda našla. S tím pomohli proutkaři, kteří měli za úkol najít v prostorách hradu vodu tak, aby se k místu mosla následně dostat vrtací souprava.

„Někteří kritici si tehdy ťukali na čelo, že se na vrcholu kopce ve výšce tisíc metrů nad moře vrtá voda. Ale proutkaři věděli své a na vodu se narazilo již v hloubce 15 metrů a byl jí dostatek. Při vrtání stříkala do vzduchu, takže se záměr podařil na jedničku,“ zmiňuje předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek a dodává, že Vítkův hrádek je významným turistickým cílem celé oblasti a investici si zasloužil.

O památku se již více než 20 let stará Spolek přátel pro obnovu Vítkova hrádku v čele s Miroslavem Kovačičínem. Návštěvníci mají hrad v oblibě také díky krásným výhledům na Lipno, při dobré viditelnosti odtud lze dohlédnout dokonce až na vrcholky Alp.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky hrad, zřícenina, Lipensko, toalety, obec, investice, toaleta, sprcha, Přední Výtoň, Česko, Evžen Boček, Jiří Mánek, Alpy

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.