Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

Na Českokrumlovsku se objevila ptačí chřipka. V malochovu drůbeže

Po pěti měsících se v Česku objevila ptačí chřipka. Státní veterinární správa ji eviduje v malochovu drůbeže v obci Brloh na Českokrumlovsku. Protože šlo o malochov neuvádějící produkty na trh, nepřijde Česká rpublika o oficiální status země prosté ptačí chřipky.

Podle Státní veterinární správy (SVS) šlo o malochov, ve kterém se nacházelo osm slepic. Chovatelka měla nahlásit jejich postupný úhyn. Veteriáři přijali předběžná opatření a uhynulé kusy odeslali k vyšetření. Slepice v době kontroly vykazovaly klinické příznaky onemocnění. Vyšetření v SVÚ Praha následně potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5.

„Krajská veterinární správa v souladu s evropskou legislativou nevymezí okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich mimořádná veterinární opatření. SVS vyzývá chovatele drůbeže, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, zejména zamezili kontaktu s volně žijícími ptáky,“ řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Protože jde o malochov, který neuvádí drůběž ani produkty na trh, nemělo by vznikat riziko šíření nákazy. Veterináři ale informovali chovatele a obce v přilehlé oblasti a situaci budou sledovat. 

K přenosu ptačá chřipky dochází zejména trusem

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry ptačí chřipky způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

V letošním roce bylo na území ČR vyhlášeno celkem 5 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v komerčních chovech drůbeže a 23 ohnisek v chovech ptáků držených v zajetí (malochovech drůbeže). První ohnisko se objevilo hned zkraje roku 2024 v malochovu drůbeže v Horních Slověnicích na Českobudějovicku. Poslední ohnisko bylo potvrzeno 15. března v malochovu v obci Pištín rovněž na Českobudějovicku. Taktéž poslední záchyt vysoce patogenní ptačí chřipky u volně žijících ptáků byl zaznamenán v březnu 2024.  Česká republika je od května 2024, kdy oficiálně získala od Světové organizace pro zdraví zvířat (WOAH) status země prosté, bez výskytu této nákazy v komerčních chovech drůbeže.

Ohodnoť článek

Foto pixabay.com

Štítky svs, státní veterinární správa, ptačí chřipka, Českokrumlovsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Josef Salava

Nčit vše i slepice už to vime dlouho že je to planované potvrdil to i jeden pán od nich EU zniči všechno

Neděle, 1. září 2024, 19:29Odpovědět

Na Českokrumlovsku se objevila ptačí chřipka. V malochovu drůbeže  |  Českokrumlovsko  |  Z kraje  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.