pátek 14. srpna 2020 Alan

V Muzeu veteránů v Nové Bystřici vystavují unikátní DeLorean DMC-12. Letos nejspíš naposled

Kdo by neznal známou filmovou trilogii Návrat do budoucnosti se skvělým Michaelem J. Foxem v hlavní roli. Jeho strojem času byl unikátní vůz – DeLorean DMC-12. Ten byl jedinečný i ve svém civilním životě a neměl zrovna jednoduchý osud.

John DeLorean byl velký snílek, a to vše se na jediném modelu jeho automobilky DeLorean Motor Company podepsalo. Už samotný vznik vozu provázely problémy a uvedení na trh nabralo velké zpoždění, když prakticky hotový vůz byl téměř kompletně předělán věhlasným konstruktérem Colinem Chapmanem, zakladatelem Lotusu. Pod atraktivním vzhledem vozu s nahoru vyklápěnými dveřmi je podepsán neméně věhlasný italský designér Giorgetto Giugiaro. Specialitou DMC-12 je karoserie tvořená holými broušenými nerezovými plechy. S výjimkou tří exemplářů s karoserií pozlacenou 24karátovým zlatem pro majitele zlatých karet American Express (původně jich mělo být 100, každý s cenou 85 000 dolarů) vyjely všechny ostatní DeLoreany z továrny právě v této povrchové úpravě. Zajímavé je, že zákazníci mohli vybírat mezi pětistupňovou přímo řazenou převodovkou a třístupňovým automatem bez jakéhokoli příplatku a auto bylo na svou dobu vybaveno prvky, které zdaleka nebyly běžné – mělo například centrální varovný systém hlídající hladinu nejrůznějších kapalin, a dokonce i tloušťku brzdových destiček.

Ani v případě motoru to nebyla jednoduché, nejprve mělo být DMC-12 poháněno V6 Ford, pak dvoulitrovým čtyřválcem Citroen, který chtěl DeLorean doplnit o přeplňování, a nakonec se v zádi vozu usídlil V6 PRV (Peugeot-Renault-Volvo) o objemu 2,85 litru s parametry 132 koní a 207 Nm. To exoticky vypadajícímu vozu stačilo na zrychlení z klidu na 96 km/h za 8,8 sekundy s přímo řazenou převodovkou a 10,5 sekundy s automatem.

Vyrobeno bylo jen necelých 9000 exemplářů, ačkoli očekávání Johna DeLaroeana byla mnohem vyšší. Auto v Muzeu veteránů v Nové Bystřici pochází z pozůstalosti slavného českého závodníka Jaroslava Juhana. Jeho DeLorean DMC-12 je k vidění v expozici muzea letos pravděpodobně naposledy, tak si nenechte ujít příležitost vidět tento unikátní kousek na vlastní oči.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo8 čtenářů

Štítky Muzeum veteránů, výstava, auta, Nová Bystřice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.