neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Na vimperském zámku bude kopie vzácné gotické madony

Jihočeští památkáři nechají vyrobit kopii vzácné gotické sochy Vimperské madony, kterou vystaví v zámeckém Muzeu Vimperska. Muzeum v nyní opravovaném zámku bude přístupné od nové sezony v roce 2021. Odborníci tento týden sundali gotickou sochu z hlavního oltáře vimperského kostela Navštívení Panny Marie. Dílo pak nasnímali 3D skenerem a na 3D tiskárně následně vznikne model, který poslouží jako předloha pro kopii sochy. Ta bude hotova asi na podzim.

Madonu z Vimperka vytvořil Mistr Krumlovské madony v letech 1400 až 1410. Sochu zřejmě pořídili tehdejší majitelé vimperského panství z rodu Kaplířů ze Sulevic, kteří měli blízko ke dvoru krále Václava IV. „Madona z Vimperka patří mezi vrcholná díla slohu takzvaných krásných madon z pozdní gotiky. Byly charakteristické krásnou tváří, elegantním postojem, esovitým prohnutím těla. Vimperská Panna Marie, která láskyplně přidržuje nahého Ježíška na levé ruce, byla v době baroka či později oděna do kovového pozlaceného roucha, bohatě zdobeného," uvedla Milena Hajná z Národního památkového ústavu..

Z kovového roucha odstrojili památkáři madonu 5. února. Z oltáře ji sundali s pomocí lešení ve výšce čtyři metry nad zemí. Odborníci odebrali i vzorky, aby prozkoumali barevné ozdobné vrstvy.

Kurátoři nové expozice chtějí vystavit přesnou kopii sochy

Na místě dnešního vimperského zámku stával královský hrad, který vznikl kolem roku 1260. Chránil jednu z odboček Zlaté stezky, kudy se z Bavorska vozila sůl. Hrad získali v 16. století Rožmberkové, kteří ho začali přestavovat na renesanční zámek. Stát jej vlastnil od roku 1947, sídlily v něm Jihočeské státní lesy. Zámek koupila v roce 1991 od města správa Národního parku Šumava a v roce 2015 ho převzali památkáři. Od roku 2010 je zámek národní kulturní památkou. 

Kvůli vysoké hodnotě díla a rizikové manipulaci s originálem vznikne model pomocí nových technologií. „Velmi zřídka se děje, že by socha opustila hlavní oltář. Většina gotických soch je ze dřeva, tohle je unikát, protože je z opuky. Sochař potřebuje model. Obvykle se socha vezme a dělá se odlitek. U vimperské madony, abychom nezatěžovali originál, jsme zvolili 3D skenování, což je v tomto směru novinka," vysvětlila Hajná. Kopii sochy podle tradičních postupů vytesá sochař do opuky, tedy do stejného materiálu, z něhož je originál.

Muzeum Vimperka sídlí na zámku od roku 1961. Nové expozice připomenou místní knihtisk a sklářskou tradici, památkáři vystaví i cenný tisk od Josefa Váchala Šumava umírající a romantická. Zámek památkáři převzali v roce 2015 a opravují ho. Obnova Horního zámku bude stát přes 110 milionů korun, z nichž 85 procent pokryje dotace Evropské unie. Na proměnu Dolního zámku včetně zahrady mají památkáři od státu přislíbeno 200 milionů. Novou prohlídkovou trasu v komplexu s gotickou věží, renesančními stropy a sérií secesních výmaleb otevřou v roce 2021.

Čtete také:

Autoři | Foto Hadonos | Zdroj Wikimedia Commons

Štítky Vimperk, zámek, rekonstrukce, obnova, gotika, Madona

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.